zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Premiér Nečas a limity

01.04.2011
Energie
Geologie
Politika
Premiér Nečas a limity

Premiér Nečas se vyjádřil k otázce limitů těžby uhlí: "Vláda se zavázala, že neprolomí limity těžby uhlí. Pravdou však je, že tyto limity nemají žádnou oporu v českém právním řádu. Jinými slovy: pokud by došlo k dohodě mezi důlními společnostmi a majiteli pozemků, pak bude nastartován správní proces, který může a také nemusí vést k zahájení těžby v předmětném území."

Ekologický právní servis upozorňuje na to, že z právního hlediska se premiér mýlí. Územní ekologické limity těžby uhlí byly vydány formou závazného usnesení vlády v roce 1991 pod č. 441.

Tzv. kompetenční zákon přímo stanovuje, že ministerstva se ve veškeré své činnosti řídí kromě zákonů právě také usneseními vlády. Proto pro všechna ministerstva a ostatní ústřední orgány státní správy jsou usnesení vlády závazná.

V případě usnesení vlády č. 444/1991, kterým byla založena ochrana podkrušnohorských obcí, jde především o bod I.1, kterým byly limity těžby schváleny, a bod II.1, jenž konkrétním úřadům a jejich pracovníkům ukládá při rozhodování tyto limity respektovat. Limity tak poskytují klíčové vodítko při rozhodování všem relevantním ministerstvům ale např. i Českému báňskému úřadu. Limity brání kladnému rozhodnutí o povolení hornické činnosti.

Dohoda mezi důlními společnostmi a majiteli pozemků by proto postrádala smysl, protože díky existenci limitů těžba nemůže být povolena.

Premiér tedy nemá pravdu, že limity nemají oporu v právním řádu - mají právním řádem uznanou formu s jasně vymezenou závazností.
Pokud by chtěl premiér ponechat otázku zahájení těžby na dohodě mezi těžaři a vlastníky nemovitostí, vystavil by místní obyvatele neúměrnému tlaku ze strany těžařů. Jak by toto nerovné jednání mohlo dopadnout známe např. z případu výstavby automobilky Hyundai v Nošovicích, kde výkupy pozemků a nabídka 100 000 Kč kompenzace každé domácnosti za nepohodlí při výstavbě vedly k rozeštvání místní komunity a vyústily ve výhružky smrtí .

Kontaktní osoba:

Jan Šrytr
Mail: jan.srytr@eps.cz
Tel.: 775 154 087

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí