zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na vodních tocích a v přehradách Moravskoslezského kraje klesají hladiny vody

18.10.2011
Voda
Pitná voda
Na vodních tocích a v přehradách Moravskoslezského kraje  klesají hladiny vody

Informační zpráva o aktuální hydrologické situaci 17. října 2011

Vlivem velmi teplého a bezesrážkového počasí v měsíci září docházelo k vytrvalým poklesům hladin na všech vodních tocích státního podniku Povodí Odry. Koncem září se průtoky pohybovaly převážně na úrovni 330 až 355 denní vody (355 denní voda se přitom vyskytuje s pravděpodobností 355 dní v roce a jedná se o nízké průtoky), v několika případech poklesly průtoky až na úroveň 364 denní vody. "Klesající trend jsme zaznamenávali i ve vývoji hladin v nádržích ve správě státního podniku Povodí Odry," řekl k situaci vedoucí dispečinku Povodí Odry Ing. Jiří Pagáč.

Změna počasí nastala od 7. října 2011, kdy se na území našeho kraje začaly vyskytovat dešťové srážky a přeháňky. V Beskydách dosáhly srážkové úhrny za pět dní hodnot 20 až 30 mm, v Jeseníkách se srážky pohybovaly v rozmezí 10 až 30 mm. Tyto srážky způsobily malé vzestupy hladin vodních toků, které se nyní pohybují v rozmezí 330 až 180 denní vody. Na vodárenských nádržích však k žádnému vzestupu hladin nedošlo, hladiny v nádržích naopak neustále klesají.

Nejhorší situace je na vodním díle Šance, kde hladina poklesla o 4,34 metru a nádrž je naplněna na 75 procent. Na vodním díle Morávka hladina poklesla o 3,33 metru a naplněnost nádrže je 68 procent. Nejlepší situace je na vodním díle Kružberk, kde hladina poklesla o 1,66 metru a nádrž je naplněna z 84 procent. Na ostatních nádržích (Těrlicko, Žermanice, Slezská Harta) sice hladiny také klesají, procento naplnění je však vyšší a pohybuje se v rozsahu 80 až 90 procent.


Bližší informace:
Ing. Čestmír Vlček
Obchodní a personální ředitel
Povodí Odry, státní podnik
Tel.: 724 273 444
e-mail: cestmir.vlcek@pod.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí