zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanci podpořili novelu omezující dopady užívání pesticidů

31.10.2011
Zemědělství
Poslanci podpořili novelu omezující dopady užívání pesticidů

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o rostlinolékařské péči. Tato předloha má za cíl omezit dopady užívání pesticidů na zdraví lidí i životní prostředí. Kromě jiného zakazuje letecké postřiky chemických přípravků, umožňuje je však za přesně stanovených podmínek. Novelu nyní projedná zemědělský výbor.

Letecké postřiky bude muset povolit rostlinolékařská správa a to na základě leteckého plánu a následné žádosti o povolení jednotlivé letecké aplikace nebo v případě mimořádných leteckých postřiků. Pokud rostlinolékařská správa povolí letecký postřik, bude muset informovat obce v zasažené oblasti a obecní úřady budou muset informovat své občany obvyklým způsobem.

Zemědělské rostliny, parky i lesy mají být podle návrhu novely proti škůdcům chráněny bez použití chemie nebo s co nejnižšími dávkami pesticidů. Návrh zcela nově upravuje ochranu obyvatel zejména v okolí škol, lázní nebo v rekreačních oblastech. Ten, kdo použije pesticidy v těchto místech, bude muset přijmout opatření, která ochrání lidské zdraví. Například při chemickém ošetření parku bude povinen oblast označit cedulemi, které na postřik upozorňují.

Chemické přípravy se nebudou smět používat ani skladovat do deseti metrů od vodního zdroje. Také zařízení, kterými se postřiky aplikují, budou muset procházet kontrolním testováním.

Novela má zajistit, aby prodejci přípravků na ochranu rostlin poskytovali zákazníkům odpovídající informace o tom, jak s přípravky zacházet. Pro profesionální použití by měly být přípravky prodávány pouze osobám, které se prokážou osvědčením o absolvování odborné přípravy. Letecké rozprašování přípravků má být možné jen ve zvlášť odůvodněných případech a mají ho doprovázet opatření na ochranu životního prostředí, vod i lidí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí