zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Vysočině přibývají bobři, objevují se potíže s jejich hrázemi

15.01.2012
Příroda
Na Vysočině přibývají bobři, objevují se potíže s jejich hrázemi

Na Vysočině začínají přibývat chránění bobři evropští a s tím se začínají objevovat potíže s bobřími hrázemi na tocích. Společnost Liko Sádek v Čáslavicích dostala loni jako první na Vysočině za vzniklé škody náhradu od státu. Kvůli tomu, že bobři přehradili Šebkovický potok, zalila voda její pole s kukuřicí. ČTK to řekl jednatel Josef Korotvička.

"Nám se to stalo poprvé, bobr se na tomto toku vyskytl až v loňském roce," uvedl jednatel. Podle údajů, které zveřejnil krajský úřad, dostala tato společnost náhradu 64.400 korun.

"Je to chráněný druh, který do naší přírody patří, určitě je dobře, že se tady objevil. Nicméně dneska v té pozměněné krajině vyžaduje bobr pozornost," řekl Václav Hlaváč z havlíčkobrodské agentury ochrany přírody. Podle jeho odhadu žije v kraji mezi stovkou až 150 bobry. Nejvíc se tito velcí hlodavci zatím drží v povodí řeky Jihlavy, zabydlují se ale také v povodí Oslavy. "Objevili se i v povodí Sázavy, na řece Šlapance, ale tam jsou to zatím první pozorování," doplnil Hlaváč.

Bobři mohou okolí vadit kácením stromů na březích a ucpáváním toků. Ale takové potíže jako na jižní Moravě s bobry na Vysočině nejsou. "Ve většině případů nebude jejich přítomnost kolizní. Ale jsou situace, kdy mohou vznikat problémy, a pak je potřeba to řešit," vysvětlil Hlaváč. Zároveň upozornil na to, že každý jednotlivý případ zásahu do bobřích hrází musí být napřed projednán na krajském úřadě. Ochránci budou postupovat tak, aby to bobrům neublížilo.

Největší ztráty ze zvláště chráněných živočichů na Vysočině však i v roce 2011 působili kormoráni velcí a vydry říční. Rybáři své ztráty na rybách vyčíslili na 2,9 milionu korun. Stát loni poskytl náhrady celkem 66 žadatelům. Náhrady v podobné výši byly kvůli vydrám a kormoránům vypláceny i v předešlých letech.

Věra Stejskalová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Vodní zdroje Ekomonitor
6
2. 2018
6-7.2.2018 - Konference
hotel DAP, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí