zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bernešky rudokrké zimují na jižní Moravě a letos i ve východních Čechách

29.01.2012
Příroda
Bernešky rudokrké zimují na jižní Moravě a letos i ve východních Čechách
Berneška rudokrká je jedna z nejkrásnějších hus a zároveň i jedna z nejvzácnějších. Odborníci odhadují, že jich na celém světě žije asi jen 40 tisíc kusů a jejich počet stále klesá. Jde tedy skutečně o jeden z nejohroženějších živočišných druhů na Zemi.

Bernešky rudokrké hnízdí v tundře západní Sibiře a zimují ve stepích kolem Kaspického moře. Od sedmdesátých let minulého století zimují také v Evropě, a to v Rumunsku u Černého moře a občas se jednotliví ptáci nebo malé skupiny objevují ve střední i v západní Evropě. V České republice se bernešky zcela ojediněle vyskytují pouze v zimním období na jižní Moravě v počtu od jednoho do čtyř kusů, ne však každoročně. Od roku 1928 do roku 1999 ornitologové zaznamenali pouze 12 výskytů v České republice. Za prvních 11 let tohoto století se objevily již 17krát a tuto zimu se u nás zdržují dokonce na dvou místech v počtu 21 kusů. Čtyři bernešky rudokrké letos zimují v hejnu hus běločelých a polních ve východních Čechách a dalších 17 kusů zimuje pod Pálavou u vodních nádrží Nové Mlýny. Jde tedy o rekordní výskyt tohoto celosvětově ohroženého druhu v České republice.

Berneška rudokrká je drobná husa vážící 1 - 1,5 kg s rozpětím křídel 110 - 125 cm. Má výrazné a nezaměnitelné zbarvení. Převládající černá barva peří kontrastuje s výrazným bílým pruhem na bocích, bílým kostřcem a bílou skvrnou mezi okem a zobákem. Nejvýraznějším rozlišovacím znakem je její rezavohnědé zbarvení na přední části krku a po stranách hlavy. Samci i samice jsou stejně zbarveni.
Bernešky se živí nejrůznějšími druhy trav a jejich semeny. Na zimovištích se nejčastěji pasou na ozimech nebo na polích po sklizni kukuřice. U nás se přidružují k početným hejnům zimujících severských hus polních a běločelých. To je však může stát i život, protože tyto husy jsou na jihu Moravy intenzivně loveny myslivci. I přesto, že jsou bernešky rudokrké celoročně hájeny, mohou se stát nechtěným terčem lovců, kteří střílejí do hejn letících husí.
Foto: Vlastimil Horák, http://www.fotografie.dobrodruh.net
Záznam reportáže ČT1 Brno z pozorování bernešek rudokrkých najdete - zde:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/311281381991228-udalosti-v-regionech/obsah/183735-vzacne-husy-bernesky-rudokrke-zimuji-na-jizni-morave/
Rozhovor o berneškách rudokrkých si můžete poslechnout - zde:
http://www.radio.cz/ru/rubrika/radiogazeta/chem-opasna-druzhba-s-cheshskimi-gusyami
ZDROJ: Jiří Šafránek, Vlastimil Horák, Moravský ornitologický spolek
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí