zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Unikátní výstava fosilií z německého Messelu v Brně!

16.03.2012
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Unikátní výstava fosilií z německého Messelu v Brně!

V Moravském zemském muzeu - Etnografickém ústavu na Kobližné ulici lze v těchto dnech obdivovat naprosto jedinečnou výstavu velmi zachovalých fosilíí z německého Messelu. Všem čtenářům Enviwebu vřele doporučujeme její návštěvu i s jejich případnými ratolestmi.

Od 6. ledna do 7. dubna 2012

Výstava 125 originálů zkamenělin ze slavné německé lokality Messel (stát Hesensko). Od poloviny 19. století na tomto místě probíhala rozsáhlá těžba živičných jílovců, která skončila v 70. letech minulého století. Dnes je lokalita vzhledem k unikátním nálezům zkamenělin pod přísnou ochranou organizace UNESCO.

Samotná výstava Messel on Tour je dílem kolegů z Hessisches Landesmuseum Darmstadt, kteří mají odborný dohled na pokračující paleontologický výzkum. Zkameněliny z Messelu jedinečně dokumentují raná stádia evoluce savců. Bylo zde objeveno na 45 jejich druhů (předchůdce dnešního koně, netopýři, vačice, lemurovití savci, hlodavci i primitivní mravenečník). Lokalitu proslavil i objev fosílie Darwinius masillae pokládaná za jednoho z prvních primátů tedy i vývojové větvě vedoucí k člověku. Vedle savců je lokalita věhlasná nálezy ptáků, krokodýlů, hadů, žab i hmyzu.

Messel tak otevírá okno do historie Země krátce po zániku dinosaurů, kteří vyhynuli na Zemi před 65 miliony let a zanechali volné ekologické niky pro vývoj a diverzifikaci savců. Přeneseně je lokalita Messel nazývána paleontologickými Pompejemi.

Výstava se již konala ve významných evropských muzeích (Basilej, Stuttgart, Oslo, Leiden, Münster, Kassel) a shlédlo ji již půl miliónů návštěvníků.

Výstava je první expozicí Moravského zemského muzea doplněnou podrobnými informacemi v QR kódech, umožňujících přenos získaných dat (multimediální průvodce ) do vlastních smart zařízení. Výstava je pokryta bezdrátovým internetem. Pro návštěvníky bez vlastního mobilního zařízení je k dispozici k zapůjčení zařízení Apple iPod Touch.

Doprovodný program k výstavě

ZDROJ: Moravské zemské muzeum
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí