zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rozdílné pohledy projektanta, uživatele-investora a realizační firmy: Vodovodní baterie

25.04.2012
Pitná voda
Rozdílné pohledy projektanta, uživatele-investora a realizační firmy: Vodovodní baterie

Článek je úvodem do problematiky zdánlivě jednoduché - jak zvolit výtokovou armaturu. Druhý díl však uvádí minimálně 20 kritérií, která je při volbě konkrétního typu užitečné zohlednit. Ačkoliv je konkrétní příklad, na kterém je problematika popsána, ze specifického prostředí instalace v nemocnici, kritéria jsou zcela obecná - použitelná pro jakékoliv budovy včetně obytných.

Denně se můžeme setkávat se stále lepší a výkonnější technikou, a to v celé snad nepopsatelné šíři, stále je něco lepší, obslužnější, výhodnější, levnější nebo jinak proti do této chvíle známému stavu přijatelnější. Málokdo by sem však zařadil třeba vodovodní baterie, které v uplynulých dvaceti až třiceti letech prodělaly nejen kosmetickou kůru. V domácnosti je to jasné - budeme vybírat z celé nabídky to, co nám vyhovuje po všech stránkách, možná na prvním místě nebude vzhled, ale budeme zvažovat různé formy užitné hodnoty a dlouhodobost uplatnění. Ne tak při stavbě nebo rekonstrukci nemocnice, domova seniorů: projektant příkladně vybírá podle funkce a s uplatněním řady hledisek, ale třeba hledisko životnosti a nízkých nákladů na údržbu nebývá plně zohledněno. Investor má se stavbou - zde ještě s projektem - plno potíží a soustředí se na to, proč vlastně se stavba vůbec dělá, co se rozšiřuje, co je vlastním posláním objektu. Investor zadá výběrovým řízením stavbu, vyhraje realizační firma s nejnižší cenou celé stavby. A realizační firma si vybere subdodavatele na celou zdravotechniku (zde je třeba uvést, že vodoinstalace s ohřevem vody stojí u nové stavby kolem 5% celé hodnoty stavby) zase podle ceny - takže na konci jsou jednoznačně upřednostněny vodovodní baterie nejlevnější a na užitnou hodnotu jako celek se nikdo nedívá! Nikdo nezvažuje náročnost provozu, že by třeba měl být takto realizovaný "cévní systém" objektu v plném a bezporuchovém provozu i s těmi bateriemi po dobu nejméně 8 či 10 let. Většinou se po dokončení konstatuje, že "voda teče", takže kdo chce co více. Lze tedy konstatovat, že za současného stavu poznání jsou zvažovány vodovodní baterie jako prvky bez větší důležitosti, lze na nich šetřit již při investičních nákladech, jaképak problémy s celým časem používání. Doba, po kterou je obvykle vodovodní baterie "aktivní", lze odhadnout při průměrném zatížení provozem na deset let. Poněkud jinak je tomu u staveb a rekonstrukcí hotelů: tam se na výběr vodovodních baterií obvykle dbá, je v koupelně vidět, říká něco o úrovni celé služby, tak proč je to v nemocnici a v domově seniorů jinak?

Dále na:http://www.qzp.cz/clanky-voda.php

nebo http://www.tzb-info.cz/2963-rozdilne-pohledy-projektanta-uzivatele-investora-a-realizacni-firmy-vodovodni-baterie-i

ZDROJ: QZP s.r.o., Ing. Z.Pospíchal, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí