zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Staré koryto Blanice u Heřmaně bude obnoveno

15.06.2012
Voda
Staré koryto Blanice u Heřmaně bude obnoveno

Staré koryto řeky Blanice u Heřmaně na Písecku se letos dočká obnovy. Za 45 milionů korun bude v téměř tříkilometrovém úseku vytěženo přes 22.000 metrů krychlových sedimentů. Projekt má jak protipovodňový, tak ekologický význam. Připravován je od povodně v roce 2002, řekl dnes ČTK starosta Heřmaně Jaroslav Bečvář. V budoucnu by na revitalizovaném území měla vzniknout naučná stezka.

"Původní koryto Blanice bylo po regulaci toku ponecháno přirozenému vývoji zcela bez zásahu a tím došlo k jeho úplnému zanesení a také k posunutí jeho trasy mimo původní směr do okolních pozemků. V původním korytě je od půl do metru sedimentů," uvedl starosta.

Obec už má schválenou dotaci z operačního programu Životní prostředí, vybraného dodavatele prací a čeká na oficiální příslib peněz od ministerstva životního prostředí. Hned poté mohou práce na obnově toku začít. Podle harmonogramu by měly být hotové do konce příštího roku.

Nejdříve budou posbírány a přemístěny chráněné druhy živočichů, například dnes již kriticky ohrožený velerub malířský, poté bude odvedena voda z koryta, vytěženy budou stromy zničené povodněmi a pak přijde na řadu likvidace bahna. Ve vyčištěném korytě budou vytvořeny půlmetrové tůňky; pro ryby, obojživelníky a další živočichy vzniknou migrační cesty. Břehy budou zpevněny a cesty osety trávou.

Heřmaň a lokalita Staré Blanice se nachází asi šest kilometrů severozápadně od Protivína, ve směru na Ražice, kam vede cyklotrasa. Při povodních v roce 2002 obci s 250 obyvateli na komunikacích vznikla škoda přes deset milionů korun, zatopeno bylo několik domů. Obnovené koryto by mělo při záplavách pomoci odvést velkou vodu mimo obec.

Jaroslava Mikešová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí