zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dnes začíná celorepublikové soupeření o titul Strom roku 2012

15.06.2012
Příroda
Dnes začíná celorepublikové soupeření o titul Strom roku 2012

Od pátku 15. června se bude v celostátní anketě Strom roku 2012 rozhodovat o nejsympatičtějším stromu České republiky. Do finále známé ankety, kterou letos již po jedenácté vyhlásila Nadace Partnerství, postoupilo dvanáct stromů z jedenácti krajů. Svou přízeň mohou lidé jednotlivým stromům vyjádřit zasláním dárcovské SMS nebo podpisem na zpoplatněném hlasovacím archu. Zároveň tímto způsobem přispějí do veřejné sbírky určené na výsadbu a ochranu stromů. Vítězný strom získá bezplatné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postoupí do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku 2013.
Odborná porota vybrala ze 65 návrhů z celé republiky dvanáct finalistů, kteří zaujali silným příběhem, historií spojenou s místem, kde rostou, i schopností stmelit obyvatele ve svém okolí. "Anketa Strom roku upozorňuje na zajímavé stromy, které mají lidé mnohdy přímo pod nosem, a přesto je nevidí. Všechny stromy ve finále jsou svým způsobem jedinečné a nezaměnitelné. Jsou naším cenným přírodním i historickým pokladem a právem na ně můžeme být pyšní," uvádí koordinátorka ankety Hana Rambousková z Nadace Partnerství.
Finalisty ze svého regionu mohou lidé podpořit zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS STROM1-12 (dle čísla přiděleného každému stromu) na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, Nadace Partnerství obdrží 27 Kč. Druhou možností je sbírat hlasy na zpoplatněné hlasovací archy, které umožňují zapojit do ankety větší množství lidí. Cena jednoho archu je 60 Kč a vejde se na něj 20 podpisů. Peníze získané anketou pak směřují na výsadbu a ochranu stromů po celé republice. "Díky anketě v podstatě staré stromy pomáhají sázet své následovníky," vysvětluje Hana Rambousková. Hlasovací archy a informace o jednotlivých finalistech budou od 15. července k dispozici na stránkách www.stromzivota.cz
V minulém roce v anketě zvítězila Alej ze Skaličky v Olomouckém kraji. Její příznivci pro ni nasbírali přes 12 a půl tisíce hlasů. Celkově se do hlasování v předchozím ročníku zapojilo téměř 44 tisíc lidí a na výsadbu nových stromků putovalo skoro 148 tisíc korun. Stromy se sázely po celé republice - například v Terezíně, Nadějkově, Vlašimi, Pacově, Bystřici pod Lopeníkem a dalších obcích.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí