zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve skladišti v Pohořelicích unikl přípravek s kyselinou sírovou

10.07.2012
Havárie
Ve skladišti v Pohořelicích unikl přípravek s kyselinou sírovou

Hasiči dnes celé dopoledne bojovali s únikem nebezpečné chemikálie ve skladišti spediční firmy v Loděnické ulici v Pohořelicích na Brněnsku. Z porušeného kontejneru vyteklo asi 50 litrů čistícího přípravku s padesátiprocentním obsahem kyseliny sírové.

Hasiči, kteří zasahovali v ochranných oblecích, celý prostor dekontaminovali. Nikdo se přitom nezranil, řekl ČTK jejich mluvčí Jaroslav Haid.

Havárie se stala přibližně v 07:30. Tisícilitrový kontejner se zřejmě porušil při manipulaci. "Pracovníci firmy kontejner na vysokozdvižném vozíku ihned vyvezli na zpevněnou plochu před halou a naklonili jej tak, aby zabránili dalšímu úniku nebezpečné látky," řekl Haid.

Chemikálie přesto vytekla na podlahu haly a na prostranství před ní. Pracovníci firmy halu vyklidili, aby se někdo nenadýchal výparů, poté hasiči vymezili nebezpečnou zónu a začali s odstraňováním chemikálie. Nakonec hasiči přečerpali zbytek přípravku do náhradní nádoby.

Kyselina sírová patří k nejdůležitějším průmyslově vyráběným chemikáliím. Používá se při výrobě hnojiv, plastů, léčiv a barviv, dále například při úpravě rud a zpracování ropy nebo jako náplň do olověných akumulátorů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí