zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Drobilův exporadce Knetig viněný z korupce stane před soudem

28.08.2012
Šlendryján
Drobilův exporadce Knetig viněný z korupce stane před soudem

Před Obvodním soudem pro Prahu 1 dnes začne hlavní líčení v případu Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), viněného z nepřímého úplatkářství. Knetig podle obžaloby požadoval v roce 2010 po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách.

Knetig prý sháněl "černé" peníze pro ODS. V říjnu 2010 podle dřívějších informací serveru Lidovky.cz nabídl členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS. Za to mu údajně sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky. Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci.

Bývalý poradce ministra na záznamech popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho tehdy údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl prý Michálkovi i místo svého náměstka. Drobil, který je v současnosti místopředsedou ODS, později na funkci ministra rezignoval.

Obvodní soud pro Prahu 1, který bude kauzu projednávat, v minulosti stíhání Knetiga dvakrát zastavil. Jeho rozhodnutí však pokaždé pražský městský soud zrušil.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí