zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brkoslavi severní přiletěli na severní Moravu

12.12.2012
Příroda
Brkoslavi severní přiletěli na severní Moravu

Brkoslavi severní žijí na severu Evropy ve Skandinávii, na Sibiři a Dálném východě. V některých zimách zalétají tito pestří ptáci i do střední Evropy, kde vyhledávají jeřabiny, šípky, plody jmelí a nesklizená jablka v zahradách.

Brkoslavi jsou nádherní ptáci o velikosti špačka. Samci i samice mají podobné zbarvení. Jsou načervenale hnědí s výraznou chocholkou, mají černou bradu, hrdlo a černou pásku přes oko. Nejpestřejší je žlutý konec ocasu, žluté konce letek, dvě bílé pásky v křídlech a zvláštní červené ozdoby na letkách. Samci jsou pestřejší a mají širší žlutou pásku na konci ocasu. Díky jedinečnému zbarvení ocasních per a letek dostali od našich předků své zvláštní jméno, které znamená, že jde o ptáky se slavnostním zbarvením brků.

Brkoslavi létají v hejnech ze stromu na strom a často sedají i na antény domů a dráty elektrického vedení. Často se ozývají jemným rolničkově znějícím "sirrr", podle čehož se dají bezpečně poznat. Občas se objeví i u krmítek, pokud jsou na nich nebo v okolí připravená jablka.

Ochránci a pozorovatelé ptáků jim v zimě předkládají jablka zavěšená na větve stromů, aby je přilákali a mohli je pozorovat. Video brkoslavů severních na zavěšených jablkách si můžete prohlédnout na videokanále Moravského ornitologického spolku: https://www.youtube.com/watch?v=vS3hFu2LTMU.

Brkoslavi severní jsou nejpestřejší a nejkrásnější ptáci, které je možné u nás v zimě pozorovat, ale ne každému se poštěstí je vidět na vlastní oči. V posledních dnech je zaznamenali ornitologové na severní Moravě a ve Slezsku. Větší hejnka se již objevila v Opavě, v Kravařích, v Ostravě, na Frýdeckomístecku i na Novojičínsku a Bruntálsku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí