zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé mohou pozorovat návrat ptáků v rámci kampaně Jaro ožívá

09.03.2013
Příroda
Lidé mohou pozorovat návrat ptáků v rámci kampaně Jaro ožívá

Pátrat po prvních vlaštovkách, kukačkách nebo čápech, kteří se vracejí převážně z Afriky do svých evropských hnízdišť, mohou ode dneška lidé v rámci vzdělávací kampaně Jaro ožívá. Pozorování návratů ptáků pořádá už osmým rokem mezinárodní společnost na ochranu ptactva BirdLife International.

Jaro ožívá se zaměřuje především na děti. Zúčastnit se ale může podle pořadatelů opravdu každý, protože k pozorování není potřeba mít speciální ornitologické znalosti. Zájemci mohou poznatky zaznamenat i na webových stránkách.

Kromě vlastních pozorování a sledování příletu tažných ptáků na webu nabízí kampaň i třeba informace o fenoménu ptačí migrace nebo hry pro děti. K dispozici jsou také ptačí videa na YouTube a stránky na sociální síti Facebook.

Loni na jaře bylo zaznamenáno téměř 171 tisíc pozorování. Česká republika přispěla čtyřmi tisíci záznamy a v žebříčku se tak podruhé za sebou umístila na šestém místě. Také počet zúčastněných zemí stále roste, letos se jich přidalo již 45.

Kromě těch evropských se zapojily některé státy Blízkého východu, Střední Asie a Afriky. Kampaň má totiž i svou podzimní část, kdy zaznamenávají účastníci z afrických zemí přílet druhů na zimoviště.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí