zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pojďte s námi soutěžit - Dokumentujte a pište o svých setkáních s ptáky a netopýry

15.06.2013
Příroda
Pojďte s námi soutěžit - Dokumentujte a pište o svých setkáních s ptáky a netopýry

Společný projekt České společnosti ornitologické, České společnosti pro ochranu netopýrů a Moravského ornitologického spolku "Pod jednou střechou" chrání ptáky a netopýry při stavebních úpravách budov na území Olomouckého a Zlínského kraje. Pro jeho úspěch je klíčové zapojení veřejnosti -- vlastníků objektů a investorů stavebních prací. To je také důvod, proč jsme do plánu projektu zařadili soutěže. Představují způsob, jak zábavnou a nenásilnou formou navázat kontakt s veřejností a zároveň, jako vedlejší produkt, získat i zajímavé údaje.

Soužití s ptáky a netopýry po tisíciletí přináší lidem stále nové a nové zážitky. O překvapení není zpravidla nouze a setkání mají často kuriózní podobu. Jednou nás překvapí neobvyklá volba místa pro umístění hnízda, jindy netradiční materiál, použitý pro jeho výstavbu. "V centrech měst někdy bývá o tradiční hnízdní materiál nouze. Ptáci si jej proto vzájemně kradou nebo prostě vezmou zavděk tím, co je k dispozici," říká Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické a pokračuje: "Mohou to být mikrotenové sáčky, kousky tkanin, ale třeba i betonu, provázky, rybářské silony, kuličky polystyrenu, dokonce i nedopalky cigaret".
Také netopýři jsou často velmi vynalézaví. Za úkryty jim mohou sloužit i malé štěrbiny pod oplechováním parapetů, za okenicemi, škvíry mezi panely a další dost těžko uvěřitelná místa. Často tak žijí v naší blízkosti, a přesto mohou snadno unikat pozornosti. Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů říká: "Snad každý z nás má s příto! mností ptáků nebo netopýrů v domě nějakou osobní zkušenost, často se přitom zdánlivě dramatická zápletka promění v příběh se šťastným, ale i humorným koncem. Byla by škoda takové zážitky nezaznamenat!"
Zájemci mohou vybírat ze dvou soutěží: fotografické s názvem "Kdopak to tu bydlí?" a literární na téma "Jak jsem potkal netopýry". "Podoba soutěží se odvíjí od naší snahy zapojit co nejširší škálu soutěžících, z různých věkových i profesních skupin," podotýká koordinátor projektu, Evžen Tošenovský a pokračuje: "Prakticky každý má dnes možnost pořídit i přímo na ulici pohotové snímky, ať už z mobilu, tabletu nebo fotoaparátu. V soutěži proto také neklademe důraz na technickou dokonalost snímků, ale především na jejich obsah -- dokumentační hodnotu a originalitu předloh."
Soutěží se od začátku června až do konce září letošního roku, a to ve dvou věkových kategoriích -- do 15 let a od 16 let výše. Přihlásit se je možné do obou soutěží a také počet příspěvků od jednoh! o účastníka není omezen. Výsledky soutěží budou zveřejněny for! mou slavnostního vyhlášení vítězů do konce října a následně publikovány na stránkách rorysi.cz a sousednetopyr.cz.

Kontaktní osoba: Lukáš Viktora
Telefon: 777579542
E-mail: viktora@birdlife.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí