zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výstavba bioplynových jednotek na Ukrajině se vyplatí zatím pouze velkým zemědělským holdingům

12.07.2013
Bioplynové stanice
Výstavba bioplynových jednotek na Ukrajině se vyplatí zatím pouze velkým zemědělským holdingům

Podíl ceny energií na výrobních nákladech ukrajinských zemědělských podniků činí v současné době min. 10 %. U farem na chov dobytka nebo ve skleníkových hospodářstvích dosahuje tento ukazatel až 50 %.

ilustrační obrázekExperti Mezinárodní finanční korporace Světové banky spočítali, že při stávající ceně přírodního plynu 500 USD/1 tis. m3 průměrný ukrajinský zemědělský holding s plným výrobním cyklem utrácí ročně za energetická media kolem 800 tis. EUR. Přesto však místní podniky téměř nevyužívají tak významný zdroj alternativní energie jako bioplyn, vznikající fermentací organického odpadu, jenž se z 60 až 70 % skládá z metanu. Celkový roční potenciál výroby bioplynu na Ukrajině se odhaduje na úrovni 40 mld. m3, nebo na 22 až 33 mld. m3 metanu po dočištění. V zemi funguje zatím pouze 10 jednotek na bioplyn, z nichž se jen polovina provozuje v zemědělství.

Dne 1. dubna 2013 vstoupí v platnost <> pro elektřinu vyráběnou z bioplynu, s koeficientem 2,3. Stanovený tarif činí 1,56 Hřiven (0,156 EUR)/kWh včetně DPH a bude se v příštích letech v souladu se zákonem Ukrajiny o elektrické energii snižovat. Pro velké farmy a cukrovary se vyplatí výkonné jednotky v hodnotě cca 50 mil. EUR. Průměrná doba návratnosti podobného projektu se odhaduje nyní na 5 až 7 let. Je nutno sice počítat s tím, že rentabilita bioplynového zařízení podstatně klesá se snížením výrobní kapacity zařízení, z toho důvodu se nevyplatí instalovat nízkokapacitní zařízení. Další překážkou pro vývoj bioplynového sektoru je stav ukrajinského bankovnictví. V současné době místní banky velmi neochotně podporují místní podniky, natož v oblasti zemědělství, přičemž běžná roční úroková sazba činí nerealistických 30 %. S ohledem na vyjmenované faktory zvládnout výstavbu bioplynové stanice mohou hlavně finančně silné holdingové společnosti, které navíc obstarají přístup k levným úvěrům ze strany EBRD a Světové banky.

Z uvedených důvodů zůstávají zatím bioplynové projekty prioritoi velkých ukrajinských podniků. Nicméně odborníci poznamenávají, že ve střednědobém horizontu (tři až čtyři roky) dosáhnou investice do místního bioplynového sektoru v zemědělství 1 mld. EUR. Hodně bude totiž záležet na stavu domácího a světového trhu potravin.

ZDROJ: www.businessinfo.cz, www.business.ua

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí