zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stav oceánů se rychle zhoršuje, hrozí prý masové vymírání

06.10.2013
Příroda
Voda
Stav oceánů se rychle zhoršuje, hrozí prý masové vymírání

Stav světových oceánů se zhoršuje rychlejším tempem, než se doposud předpokládalo. Píše to ve své zprávě mezinárodní organizace IPSO, která zkoumá podmínky ve světových oceánech. Podle zpravodajského serveru BBC News organizace varuje před podobným masovým vymíráním mořských druhů, jehož byly oceány svědkem již před desítkami milionů let.

Mezinárodní program pro stav oceánů (IPSO) uvedl, že oceány čelí v současné době řadě hrozeb. Teplota vody světových moří a oceánů stoupá v důsledku klimatických změn, oceány jsou také čím dál kyselejší, jak pohlcují oxid uhličitý. Dalšími významnými problémy jsou nadměrný rybolov a znečištění.

Zpráva IPSO upozorňuje mimo jiné na mrtvé zóny, které se v oceánech vytvářejí v důsledku splachování umělých hnojiv. Větší kyselost vody má podle IPSO vliv na chování ryb. "Kvůli okyselování oceánů se setkáváme s jevy, které nikdo nepředpovídal, jako například neschopnost ryb rozpoznat náležitě své prostředí," prohlásil Alex Rogers z Oxfordské univerzity, který iniciativu IPSO vedl.

"Považujeme oceány za samozřejmost. Chrání nás před nejhoršími dopady stupňujících se klimatických změn, protože absorbují přebytečný oxid uhličitý z atmosféry," píše se ve zprávě. "Zatímco teplotní růst na pevnině se přerušil, oceány se bez ohledu na to dále oteplují. Veřejnost a příslušné orgány ale převážně nechápou či záměrně ignorují vážnost situace," dodává se v textu.

Podle IPSO je kombinace problémů, jimž oceány nyní čelí, závažnější než jednotlivé hrozby. Kupříkladu korálové útesy trpí zvýšením teplot a okyselováním oceánů a přitom je současně oslabují špatné rybolovné praktiky, znečištění, zanášení bahnem a toxické řasy.

Organizace IPSO, kterou financují charitativní nadace, proto vyzývá vlády světa, aby zastavily růst koncentrace oxidu uhličitého na 450 částicích v milionu částic atmosféry (ppm). Pokud znečištění tuto mez přesáhne, způsobí to během tohoto století podle nich mocné okyselení oceánů. IPSO rovněž apeluje na vlády, aby vyjednaly novou dohodu o udržitelném rybolovu na otevřeném moři, kterou by kontrolovala nová globální agentura.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí