zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návrh aktualizace látek, jejichž hodnocení je plánováno na léta 2014 - 2016

27.11.2013
Chemické látky
Návrh aktualizace látek, jejichž hodnocení je plánováno na léta 2014 - 2016

ECHA připravila návrh na aktualizaci průběžného akčního plánu Společenství (CoRAP) na léta 2014 - 2016. V rámci procesu hodnocení látek podle nařízení REACH je navrženo k posouzení 125 látek (zveřejněno ECHA 4. 11. 2013).

Nařízení REACH požaduje, aby ECHA předložila členským státům ke zvážení roční aktualizaci plánu CoRAP. Plán se zaměřuje na látky, které představují riziko pro lidské zdraví nebo životní prostředí. Nově je vybráno 56 látek a 69 látek je převedeno z aktualizace zveřejněné již v březnu 2013.

Návrh aktualizace zpracovala agentura ECHA v úzké spolupráci s členskými státy na základě odsouhlasených kritérií pro výběr látek. Členské státy navrhly k hodnocení látky na základě národních priorit. Prací na hodnocení látek se v průběhu tří let zúčastní 22 členských států.

ECHA již předložila návrh plánu CoRAP příslušným orgánům členských států a Výboru členských států. Ve Výboru členských států byla zahájena diskuze minulý týden a jeho stanovisko se připravuje na únor 2014. Následně ECHA přijme a zveřejní konečný aktualizovaný plán CoRAP na léta 2014 - 2016 (v březnu 2014). V konečné verzi akčního plánu Společenství bude pro každou látku určen hodnotící stát. Po zveřejnění seznamu budou mít hodnotící státy na hodnocení látky 12 měsíců. V rámci procesu hodnocení mohou být registranti látky požádáni o další informace, aby se podezření z předpokládaných rizik ověřilo. Cílem hodnocení látky je vyjasnit, zda její používání představuje předpokládaná rizika.

V roce 2014 bude 22 členskými státy, mezi nimiž je také Česká republika, hodnoceno 56 látek.

Další informace:

Celá zpráva v anglickém jazyce

Seznam CoRAP

Internetové stránky CoRAP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí