zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návrh Evropské komise diskriminuje malé pěstitele a biodiverzitu, zelení v celé Evropě protestují

10.12.2013
Zemědělství
Návrh Evropské komise diskriminuje malé pěstitele  a biodiverzitu, zelení v celé Evropě protestují

Celá historie lidstva je také historií pěstování a šlechtění plodin pro vlastní obživu. Toto zcela přirozené právo je nyní v ohrožení v důsledku navrhované evropské legislativy. Strana zelených (SZ) se proto připojila k celoevropské iniciativě za svobodný přístup k osivům a potravinovou demokracii.

"Návrh nařízení jde na ruku velkým nadnárodním kartelům a naopak diskriminuje malopěstitele. Autoři argumentují ochranou spotřebitele, ale zároveň omezují právo každého z nás zvolit si, jaké rostliny budeme pěstovat či prodávat. Návrh by měl být vrácen Komisi k přepracování," představil stanovisko zelených předseda Ondřej Liška.

Již v současné době je přitom trh s neregistrovanými plodinami v Evropské unii vytlačován do oblasti šedé ekonomiky. Návrh nařízení předložený Evropskou komisí by vedl k dalšímu zpřísnění regulace obchodu s veškerým rostlinným reprodukčním materiálem - osivem, sazenicemi i divoce rostoucími rostlinami. Není proto překvapivé, že se dočkal odsouzení ze strany mnoha zemědělských a ekologických organizací.

Zelení dnes spustili českou verzi webových stránek www.seedfreedom.eu. Ty obsahují celý text evropské výzvy, jejímž spoluautorem je skupina zelených Greens/EFA v Evropském parlamentu. Na českých stránkách www.seedfreedom.eu/cz může pod výzvu kdokoliv připojit svůj podpis a přidat se tak k bezmála patnácti tisícům. Pro zachování biologické rozmanitosti a možnosti nás všech, vybrat si mezi co nejširší paletou odrůd plodin, je potřeba trh otevřít, nikoliv dále regulovat.

O dalším osudu návrhu nařízení se rozhodne po 11. prosinci, kdy končí lhůta pro podávání pozměňovacích návrhů.

Jan Žáček
tiskový mluvčí Strany zelených
tel: +420 777 800 254, jan.zacek@zeleni.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí