zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Osud semínkového zákona v rukou europoslanců

31.01.2014
Zemědělství
Osud semínkového zákona v rukou europoslanců

Nový návrh zákona EU na regulaci semen a osiv vzbudil velkou nevoli v mnoha státech včetně České republiky. Aktuálně je projednáván v Evopském parlamentu a dnes o něm hlasovali europoslanci z Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). Jeho člen, český europoslanec Pavel Poc (ČSSD) před hlasováním podal návrh na celkové zamítnutí takzvaného "semínkového nařízení" z dílny Evropské komise.

Pavel Poc, stínový zpravodaj Skupiny evropských socialistů a demokratů (S&D) k tomuto zákonu po halsování uvedl:

"Hlasování bylo krátké, ale dramatické. Hlasovali jsme o mém návrhu na zamítnutí celého zákona, který není dobrý pro nikoho a oproti současnému stavu nepřináší žádná zlepšení. Evropská komise by ho měla přepracovat,"

"Když jsem začal na návrhu pracovat, věřil jsem, že se bude dát upravit do přijatelné podoby. Poté jsem ale k závěru, že bychom kupovali zajíce v pytli. Souhlasím s obavami mnoha zahrádkářů, producentů osiv nebo ochránců tradičních odrůd."

"Osiva z EU mají dnes ve světě dobré jméno. Těží z toho i čeští producenti. Nechtěl bych vidět, že kvůli novému nařízení EU klesne jejich konkurenceschopnost. Bylo třeba zasáhnout, těch pochybností zde byla celá řada."

"S výsledkem dnešního hlasování jsem samozřejmě spokojen, je to ale teprve první krok. Nyní o něm bude hlasovat Výbor pro zemědělství, který má v tomto případě hlavní slovo a v únoru nebo v březnu bude muset vše schválit celý Parlament na plenárním zasedání ve Štrasburku.Vzhledem k dosavadním jednáním jsem ale optimista."

Zdroj: www.pavelpoc.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí