zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Oddílné kanalizace

10.02.2014
Voda
Oddílné kanalizace

K rozhodování vodoprávního úřadu ve věci povolení stavby oddílných kanalizací.

Otázka:

Může vodoprávní úřad rozhodnout ve věci povolení stavby oddílných kanalizací najednou nebo musí kanalizaci k odvádění splaškových vod z důvodu, že se na ni vztahuje zákon o vodovodech a kanalizacích povolit samostatně a kanalizaci k odvádění srážkových vod také samostatně?

Odpověď:

Vodoprávní úřad může rozhodnout ve věci povolení stavby oddílných kanalizací najednou bez ohledu na to, že kanalizace k odvádění srážkových vod nejsou kanalizacemi spadajícími pod zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů.

Zákon o vodovodech a kanalizacích v ustanovení § 2 odst. 2 uvádí: "Kanalizace je vodním dílem". Rovněž zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů v ustanovení § 55 odst. 1 písm. c) uvádí kanalizační stoky bez bližšího vymezení jako vodní díla.

Vodní díla jsou jako stavby povolována podle zákona o vodách. Není tedy důvodu, proč by nemohly být povolovány oddílné kanalizace jedním rozhodnutím, i když, jak bylo uvedeno výše, kanalizace k odvádění srážkových vod nejsou kanalizacemi spadajícími pod zákon o vodovodech a kanalizacích.


Autor: Mgr. Veronika Vytejčková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí