zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ornitologové hledají vzácnou sovici krahujovou, neviděli jste ji?

16.02.2014
Příroda
Ornitologové hledají vzácnou sovici krahujovou, neviděli jste ji?

Sovice krahujová se u nás objevuje jen velmi výjimečně. V letošní zimě ale došlo k mimořádné invazi těchto severských sov do střední a západní Evropy. Ornitologové proto žádají o pomoc veřejnost a zjišťují, zda se někde v Česku nezdržuje sovice krahujová.

Sovice krahujová žije v lesích Norska, Švédska, Finska, a na severu Ruska. Jen velmi vzácně se objevuje ve střední a západní Evropě. V letošní zimě se jich objevily desítky v Estonsku, jedna v Polsku a v Nizozemsku a dokonce pět v Německu. Před několika dny byla jedna zjištěna i ve středních Čechách, ale ta se krátce na to stala obětí dopravní nehody.

Ornitologové ale předpokládají, že se v Česku mohou zdržovat i další sovice krahujové a proto vyzívají veřejnost, ochránce přírody, myslivce, lesníky i zemědělce, aby jim pomohli nalézt místa jejich výskytu.

Sovice krahujová je velké jako krahujec nebo poštolka. Je velká 35 až 43 cm, má velkou kulatou hlavu, je tmavohnědá s černobílou kresbou. Břicho i ocas má výrazně pruhované. Na rozdíl od našich sov je aktivní i ve dne a sedává na vyvýšených místech, na kůlech, sloupcích, plotech a na drátech elektrického vedení. Na stejném místě, kde je dostatek potravy - hrabošů, se zdržuje delší dobu, někdy i několik týdnů nebo měsíců. Je mimořádně krotká, takže působí dojmem ptáka ulétlého ze zajetí. Velmi často se zdržuje v blízkosti lidských obydlí nebo v okolí cest a silnic.

Jak vypadá sovice krahujová se můžete podívat na videokanále Moravského ornitologického spolku: http://youtu.be/NnI3GiR3b9g.

Pokud ji někde uvidíte, tak ji vyfotografujte alespoň mobilním telefonem a dejte zprávu ornitologům na tel.: 723 237 347, nebo na: john.vac@seznam.cz.

Václav John
člen MOS (Moravský ornitologický spolek)
tel.: 723 237 347

krahujovitáFoto: Václav John

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí