zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ornitologové zachránili hnízdo... a čápi druhý den přiletěli

06.04.2014
Příroda
Ornitologové zachránili hnízdo... a čápi druhý den přiletěli

Ornitologové a hasiči zachránili čapí hnízdo ve Skále u Havlíčkova Brodu před zřícením v úterý, den předtím, než se na něj letošní Ptáci roku vrátili.

Čápi si hnízdo na komíně lihovaru ve Skále u Havlíčkova Brodu postavili v roce 1963 a hnízdí na něm dodnes. Za 40 let nabylo hnízdo takových rozměrů, že hrozilo zřícením. Těsně před návratem čápů zorganizovali proto ornitologové z Pobočky ČSO na Vysočině radikální úpravu hnízda, během níž z hnízda odstranili několik stovek kilogramů klacků, bláta a dalšího materiálu. Čapí hnízdo je totiž velice bytelná stavba, největší hnízda mohou dosahovat váhy až přes tunu.

"Podobné zásahy jsou u čapích hnízd občas nezbytné," říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. "Čápi hnízdo přistavují prakticky po celou dobu hnízdění. I když už jsou mláďata velká, staří občas donesou na hnízdo místo potravy drn trávy nebo nějaký ten klacek. Hnízdo může za desetiletí dorůst obřích rozměrů a kromě toho, že se stává nebezpečím pro své okolí, hrozí u stožárů či menších komínů i poškozené vlastního podkladu hnízda. Příliš vysoké hnízdo paradoxně ohrožuje i čápy samotné, protože za větru a deště může spadnout i s mláďaty."

Vojtěch Kodet, hlavní organizátor úpravy hnízda, vysvětluje, že ani dobře myšlená akce se neobejde bez administrativy: "Všechna ptačí hnízda jsou chráněna a vztahuje se to samozřejmě i na čápy. Kromě domluvy vlastní akce jsme museli vyřídit i potřebnou výjimku ze zákona a navíc i částečnou uzavírku silnice, nad kterou se hnízdo nachází. Jsme velice rádi, že se vše stihlo před příletem čápů."

Nakonec se vše povedlo a akce zdárně proběhla v úterý 25. března. Za spolupráci děkujeme panu starostovi Miloslavu Miksovi, Hasičskému záchrannému sboru Kraje Vysočina, Městskému útulku pro opuštěná a nalezená zvířata Jihlava a dobrovolníkům z řad místních občanů a našich členů. Tím největším poděkováním pro všechny ale je, že hned následujícího dne, ve středu 26. března, se na hnízdě objevil první čáp.

"Čápi, ptáci roku 2014, opravdu právě v této době přilétají," vysvětluje Zdeněk Vermouzek. "Každý den sledujeme, jak v interaktivní mapě http://cap.birdlife.cz/mapa-hnizd přibývají další a další obsazená hnízda. A protože v letošním roce probíhá již 7. celoevropské sčítání čápů, rád bych vyzval veřejnost, aby nám se sledováním příletu a hnízdění čápů pomohla."

Kontakt

Vojtěch Kodet, jednatel Pobočky ČSO na Vysočině, vojtech.kodet@email.cz, 608 036 024

Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO, verm@birdlife.cz, 773 380 285

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí