zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jižní Morava chystá vznik Generelu vodního hospodářství v krajině

09.05.2014
Voda
Jižní Morava chystá vznik Generelu vodního hospodářství v krajině

Pro jižní Moravu, kterou nejvíce ze všech krajů Česka ohrožuje sucho, má v nejbližších letech vzniknout Generel vodního hospodářství v krajině. Navrhne systém opatření, která pomohou zadržovat vodu v krajině, informoval dnes na tiskové konferenci předseda Regionální agrární komory Václav Hlaváček.

Upozornil však, že podobný generel by měl vzniknout pro celou republiku a jednotlivé krajské dokumenty by měly být vzájemně provázané. Jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) bude na toto téma hovořit s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) při jeho návštěvě jižní Moravy příští týden.

Tvorba generelu je v samém zárodku, nyní je potřeba zajistit jeho financování a zpracovatele. "Trvale se zhoršují podmínky pro zemědělskou produkci a zvyšuje se intenzita problémů, což jsou přívalové srážky a delší období sucha. Mendelova univerzita monitoruje a zpracovává extrémy počasí řadu let a nyní chceme těchto poznatků využít," řekl Hlaváček.

Hašek zmínil především dva faktory, s nimiž chce kraj pomoci i finančně. "Chceme obnovit závlahové systémy, které ještě výborně fungovaly v 80. letech minulého století, ale nepovedená privatizace je přivedla do současného špatného stavu. Chceme postavit i nové. Druhým bodem je stavba rybníků o rozloze jednoho až dvou hektarů," zmínil Hašek. Rybníky přispějí nejen k zadržení vody v krajině, ale také ke zlepšení mikroklimatu. Generel bude řešit i drobnější úpravy krajiny.

Na národní úrovni chce Hašek jednat s Jurečkou i o tom, aby podmínky v zemědělství byly takové, že se na jižní Moravě vyplatí až zdvojnásobit produkci ovoce a v mnohem větší míře pěstovat zeleninu, jako tomu bylo v minulosti.

Hašek bude usilovat také o to, aby okresy Hodonín, Břeclav a Znojmo spadaly do kategorie LFA, která zajišťuje takzvaným zemědělsky marginálním oblastem jiný dotační přístup. "Evropský parlament loni schválil možnost redefinice těchto oblastí, kam dosud patřily podhorské a horské oblasti. Jižní Morava je nejčlenitějším krajem, máme nejvyšší procento velmi svažitých pozemků. Zvyšuje se průměrná roční teplota, zdvojnásobil se výpar v posledních letech. Problémem je také nesouvislá sněhová pokrývka," uvedl Hlaváček.

Zdeněk Meitner

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí