zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Číně mizí mokřady

06.06.2014
Příroda
Voda
V Číně mizí mokřady

Čínské mokřady se od roku 2003 zmenšily o téměř devět procent, což dál zhoršuje nedostatek vody v zemi. Informovali o tom čínští oficiální činitelé, které citoval britský list The Guardian. V Číně žije pětina světové populace, ale země má jen šest procent světových zdrojů sladké vody. Velké části čínského území, zejména na severu, čelí značnému nedostatku vody.

Od roku 2003 zmizely mokřady z plochy 340.000 čtverečních kilometrů, což je oblast větší než Nizozemsko. Zmizelé mokřady byly přeměněny na zemědělskou půdu, pohltily je velké projekty výstavby infrastruktury nebo zničily klimatické změny.

Voda představuje pro Čínu jeden z velkých problémů. Její nedostatek ohrožuje ekonomický růst i sociální stabilitu a Čína vyčlenila 660 miliard dolarů na projekty, jejichž cílem je v tomto desetiletí zvýšit dodávky vody.

Mokřady uchovávají značné množství čínských zdrojů sladké vody a jejich zmenšování bude z dlouhodobého hlediska znamenat i menší dostupnost vody. Navíc se může dostat do začarovaného kruhu, kdy kvůli stoupající potřebě zemědělské plochy bude ubývat mokřadů - a tím i vody, která je pro zemědělství potřeba.

ZDROJ: vodarenstvi.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí