zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražská Dubeč má novou studánku

14.06.2014
Pitná voda
Pražská Dubeč má novou studánku

Koncept veřejných fontán na mikrofiltrovanou perlivou a neperlivou vodu se po dobrých zkušenostech v zahraničí ujímá už i v České republice. Nejenže šetří lidem peníze, ale je také významným příspěvkem životnímu prostředí.

Jako vůbec první v celé České republice začala v Městské části Praha-Dubeč v polovině května fungovat veřejná fontána na mikrofiltrovanou perlivou a neperlivou vodu. Stalo se tak v rámci projektu VODA PRO LIDI.CZ. Investorem fontány a současně jejím provozovatelem je společnost ProAcqua Eco Water Solutions CS, která stojan na vodu instalovala se svolením obce. Ing. Martin Václavík, jednatel společnosti ProAcqua a zakladatel projektu VODA PRO LIDI.CZ, při zahájení provozu veřejné fontány uvedl: >>Myslíme si, že voda by neměla cestovat po silnici kamionem, že není nutné brát na každý litr a půl nový plastový obal a že není dobré, aby byla voda skladována měsíce v logistických areálech. Řada lidí už uvažuje stejně a právě pro ně je naše fontána vítanou alternativou k balené vodě. Navíc, používáním fontány lidé ušetří spoustu peněz.<<

ProAcqua instalovala již stovky podobných zařízení, hlavně v Itálii a Austrálii, ale například také v Peru či Singapuru. Nyní se soustředí na střední Evropu (viz též Fontány na pitnou vodu: Koncept, který se v cizině ujal. Prosadí se i u nás?, MO č. 5/2014, str. XII). Jedna plně využívaná fontána uspoří až 30 tisíc PET lahví měsíčně, tedy zhruba 900 kilogramů plastu. Nehledě na významné úspory nafty a vyprodukovaného CO2, které by při dopravě balené vody šly na vrub životního prostředí.

Starosta MČ Praha-Dubeč Jaroslav Tošil zdůraznil, že tato městská část se dlouhodobě snaží zlepšovat služby pro občany a snižovat zátěž pro životní prostředí. >>Do této strategie fontána skvěle zapadla. Lidé si tuto vysoce kvalitní vodu za minimální cenu odebírají do vlastních lahví, čímž zásadně snižují množství plastového odpadu i množství kamionů na silnicích. Velmi mě těší, že první fontána na mikrofiltrovanou vodu byla instalována zrovna v Dubči.<<

Finální cena perlivé i neperlivé mikrofiltrované vody činí 2 Kč/l. Za vodu se platí.pouze pomocí magnetické karty s příslušným kreditem, kterou lze zakoupit v obchodech v okolí fontány. Po vyčerpání kreditu je třeba pořídit si novou kartu. Protože se v přístroji nehromadí žádné mince, není >>zajímavý<< pro případné zloděje.

Fontána v pražské Dubči je jedinečná i svým napojením na veřejný vodovod. Kvalitu vody z něj, která je sama o sobě vysoká, ještě pozvedne přes mikrofiltraci a UV lampy na špičkovou úroveň.

Fontány na vodu již někde fungují. Avšak jsou zavážené cisternou. Voda do nich proto musí absolvovat cestu po silnici. Kromě toho voda dlouhodobě uzavřená v cisterně může ztrácet na své kvalitě.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí