Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologická odpovědnost se může firmám vyplatit i finančně

12.08.2010  |  93× přečteno      vytisknout článek

Ekologická odpovědnost se může firmám vyplatit i finančně

Odpovědnost k prostředí je přístup, který se začíná ve strategiích firem uplatňovat hlavně v novém tisíciletí. U některých společností tato změna působí jen navenek a nevychází přímo z firemní kultury. V takovém případě však firma ani její okolí příliš nezískají. Pokud ale na to jde stejně chytře a inovativně jako společnost 3M, dosáhne i zajímavých úspor. Program Pollution Prevention Pays v 3M odstartoval v roce 1975 a běží ve firmě dodnes.

Znečištění je zbytečné

Program Pollution Prevention Pays (přeloženo: předcházení znečištění se vyplácí) vznikl v 70. letech a jeho cílem bylo eliminovat zplodiny vznikající průmyslovou výrobou. V dané době se jednalo o revoluční přístup, jehož autorem byl Dr. Joseph Ling. Základem programu zkráceně nazývaného 3P bylo pohlížet na vznik emisí z celostního pohledu, kdy je třeba optimalizovat nejen kontrolu znečištění, ale měnit procesy a dokonce i samotné výrobky. Při tom je potřeba dát pozor, aby opatření v jedné oblasti neznamenalo růst znečištění v jiné. Omezení materiálového odpadu by proto například nemělo být řešeno jeho spalováním, protože způsobí více škodlivin v ovzduší a nepřinese životnímu prostředí žádný efekt. Cílem 3M také bylo omezit znečištění nejen při výrobě, ale i z používání jejich výrobků.
Program 3P je založen na skutečnosti, že z hlediska ekologie, ekonomiky i technologie je efektivnější dbát na předcházení vzniku emisí než investovat do následného řešení problému. Zaměstnanci 3M byli vedeni k tomu, aby přicházeli s inovacemi ke každému výrobku. Tyto "zlepšováky" měly vést ke snížení emisí a odpadních materiálů. Od roku 1975, kdy byl program 3P zaveden, zaměstnanci 3M představili přes 8 000 inovací řešících ekologické a ekonomické problémy jednotlivých výrobků. Program 3P a další iniciativy na poli ekologie stojí za dobrým umístěním společnosti v rámci indexů Dow Jones Sustainability, kterými se řídí investoři se zájmem o "zelené" zhodnocení jejich peněz. Ekologický přístup uplatňuje také české zastoupení 3M: "V našich kancelářích jsou samozřejmostí odpadkové koše na tříděný odpad a také se výrazně zvyšuje užití kancelářských potřeb vyrobených z recyklovaných materiálů," vyjmenovává ředitel 3M Česko David Vrba.

Motivace místo příkazů

Program spočívá výhradně na dobrovolné iniciativě zaměstnanců společnosti 3M. Znamená to zamyslet se u každého výrobku nad možnostmi změny výroby, použitých materiálů a aplikací, aby došlo ke snížení množství zplodin. "Každý člověk dělá svou práci rád, v případě, že v ní vidí smysl, a to podpora a ochrana životního prostředí určitě je. Tento přístup upevňuje etické hodnoty naší společnosti a naši zaměstnanci to vnímají, oceňují a podporují," říká Olga Svědínková, personální ředitelka 3M Česko. Program 3P je globální aktivitou 3M a na něj navazují činnosti jednotlivých národních poboček. V loňském roce například 3M Česko spolupracovalo s hnutím Brontosaurus. Část výdělku ze "zelené" části sortimentu Post-it putovala na více než 20 projektů, kterými Brontosaurus pomáhá udržovat a obnovovat zeleň v krajině. "Mladí lidé získají z výsledků své práce dobrý pocit, že péče o naše přírodní dědictví má smysl. A díky tomu, že jejich projekty a akce byly takto podpořeny, zjistí, že ve svém snažení o lepší životní prostředí nejsou sami," dodává Dalimil Toman, vedoucí kanceláře Hnutí Brontosaurus.

Úspory na všech stranách

Program 3P se týká i ekologických úspor u zákazníků. Příkladem může být speciální ochranná fólie na skla budov Scotchshield, která brání propouštění tepla. Kromě toho, že funguje jako obrana proti slunečním paprskům, představuje i ochranu proti vloupání, poškození střelbou nebo vandalismem.
Dalším ze způsobů, jak se firmy snaží omezit negativní vliv svých výrobků na přírodu, je využití recyklovaných materiálů. V případě průmyslu je trendem využívat barvy a lepidla na bázi vody nebo ředitelná vodou. Spojení těchto dvou vlastností se promítlo do současné řady nových lepicích Post-it bločků, které jsou kompletně ekologicky nezávadné - jsou vyrobeny z recyklovatelného papíru a použité lepidlo je na bázi vody.
Důležitý je i ekonomický aspekt. Při likvidaci nečistot náklady vznikají, pokud však firma optimalizuje procesy a zaměří se na jejich předcházení, může i ušetřit. 3M za 35 let fungování programu na redukci vzniku emisí ušetřilo 1,4 miliardy dolarů.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist