Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Moravskoslezský kraj usiluje o společenskou odpovědnost

31.10.2011  |  50× přečteno      vytisknout článek

V průmyslovém regionu Moravskoslezského kraje vyvstala jednoduchá otázka: Jak dlouhodobě udržet jeho rozvoj a zároveň z něj učinit místo pro důstojný život?

Průmysl je a zřejmě bude trvalou součástí života Moravskoslezského kraje (MSK). Pravděpodobně se změní jen jeho skladba.

Průmysl přitom není jen poskytovatelem zaměstnání a získání finančních prostředků. Obyvatelé kraje chápou jeho potřebnost, rovněž však kladou vyšší nároky na nutnost zachování rovnováhy mezi zdroji obživy a daní na životním prostředí a kvalitou života obecně.

Klasickým případem jsou smogové situace na Ostravsku, za které nesou svůj díl odpovědnosti i obyvatelé. Lokální topeniště v rodinných domcích dokáží také řádně přitížit kvalitě ovzduší.

Přidáme-li ne vždy seriózní aktivity ekologických hnutí, dochází v myslích občanů často ke střetu reálného podoby světa s jeho mediální podobou. Zde pak vstupuje do hry zcela nezastupitelně veřejná správa nejen jako organizátor, ale také jako programátor, vizionář a mediátor směrů dalšího dění v regionu.

Ukazuje se, že je velmi potřebné, aby si vedení firem uvědomovalo svoji odpovědnost nejenom za ekonomický výsledek, ale také za své zaměstnance, produkty a služby, okolí a životní prostředí.

Na prvním místě se musí jednat o "slušné podnikání" a respekt k hodnotám. Dlouhodobým cílem musí být posílení důvěryhodnosti, dosažení transparentnosti v činnostech, dlouholetá udržitelnost firmy, budování reputace a z ní vyplývající silné pozice na trhu.

Významným přínosem, zejména pro těžký průmysl, je kvalitně nastavená komunikace nejenom dovnitř, ale také s okolím firmy.

Právě tyto principy chování podporuje Cena hejtmana, jejíž projekt zpracovala Rada kvality ČR ve spolupráci s MSK. Cenu každoročně vyhlašuje hejtman MSK Jaroslav Palas s předsedou Radou kvality ČR Robertem Szurmanem.

Na základě ohlasů a vyhodnocení prvního ročníku byla soutěž rozčleněna na kategorie do 50, 250 a nad 250 zaměstnanců. Smyslem bylo zapojit do procesů zavádění společenské odpovědnosti co největší počet firem.

Ve druhém ročníku soutěže o Cenu hejtmana se v kategorii do 50 zaměstnanců umístila na prvním místě společnost Dvořák lesy, sady, zahrady. V kategorii do 250 zaměstnanců zvítězila společnost ČSAD Logistik, a v kategorii nad 250 zaměstnanců společnost Plzeňský Prazdroj.

Významným momentem v roce 2010 bylo začlenění Ceny hejtmana do Projektu společenské odpovědnosti s cílem nabídnout zdejším firmám další aktivity na poli společenské odpovědnosti. Budoucnost soutěže jako prostředku motivace k etickému chování vidíme pozitivně. Pracujeme na rozšíření jejího záběru i do oblasti veřejné správy.

Tomu bude sloužit již dnes s obcemi konzultovaná Charta veřejné správy MSK, která v případě pochopení a zájmu obcí vygeneruje samostatnou soutěžní kategorii.

Tím se pomyslný kruh sepětí všech aktérů budování slušné a humánně založené pospolitosti na území našeho kraje uzavře. Uzavře se však pouze ve smyslu konstitucionálním. Obsahové posuny přinese sám další vývoj a nové problémy, které před nás bude stavět.

AUTOR: Pavel Olšovský
AUTOR: Vlastislav Kuchař

ZDROJ: Kvalita jako služba


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist