Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pitná voda v Dražově bude už letos na jaře kvalitnější

18.01.2010  |  33× přečteno      vytisknout článek

Pitná voda v Dražově bude už letos na jaře kvalitnější

Stanovice - Nový přivaděč vody pomůže zlepšit neutěšenou situaci v Dražově u Stanovic.

Obyvatelé Dražova u Stanovic měli roky problémy s pitnou vodou. Místní studny, ze kterých bylo 116 obyvatel Dražova dosud zásobováno, nebyly dostatečně vydatné a měly kolísavou kvalitu. To se ovšem už na jaře změní díky novému přivaděči pitné vody.

"V minulosti se tyto problémy neřešily, nové zastupitelstvo Stanovic však začalo více spolupracovat s Vodohospodářským sdružením obcí západních Čech, kterého je obec členem, a výsledkem této spolupráce je, že byl na konci roku 2009 dostavěn nový přivaděč pitné vody do Dražova, který problémy se zásobováním pitnou vodou v této části obce zcela vyřeší," uvedl starosta Stanovic Ladislav Kocourek.

"Na nový přivaděč navazuje výstavba vodovodních rozvodů v obci, která byla zahájena v prosinci 2009 a měla by být dokončena na jaře 2010. Obyvatelé Dražova se tak konečně dočkají kvalitnější pitné vody," dodal starosta.

Nový přívodní řad do Dražova je napojen na oblastní vodovod Karlovarska, konkrétně na jeho větev přivádějící pitnou vodu do Horního Slavkova. Tento vodovod je největší na Karlovarsku, měří 520 kilometrů a zásobuje pitnou vodou cca 111 000 obyvatel Karlovarského kraje. Jeho spolehlivým zdrojem je Úpravna vody Březová, která upravuje surovou vodu ze Stanovické přehrady.

"Přivaděč pitné vody do Dražova je 2 327 metrů dlouhý, náklady na jeho výstavbu byly necelých 4,3 mil. Kč, z toho 3,2 mil. pokryla dotace z fondu Krajského úřadu Karlovarského kraje, zbytek byl hrazen z prostředků Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech a obce Stanovice. Náklady na výstavbu rozvodů v obci dosáhnou cca 3,3 milionu Kč, z toho 1,5 milionu je hrazeno z příspěvku Ministerstva zemědělství a 250 tis. Kč pokrývá dotace krajského úřadu," upřesnil tajemník Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech Jaroslav Bíba.

"Přivaděč do Dražova byl další etapou výstavby nové větve oblastního vodovodu Karlovarska, ze které se zásobují obyvatelé Horního Slavkova, Tepličky a Stanovic. Jako poslední etapa se plánuje prodloužení přivaděče z Dražova až do obce Hlinky," vysvětlil Petr Lysák, provozní náměstek Vodáren a kanalizací Karlovy Vary, které výstavbu přivaděče zajišťovaly.

"Při výstavbě této nové větve oblastního vodovodu bylo investováno celkem 41 milionů Kč. Tyto investice začaly již v roce 2001 vybudováním přívodního řadu ze Stanovic a nového vodojemu a pokračovaly v roce 2005 výstavbou 14 km dlouhého přivaděče do Horního Slavkova, na který byla v roce 2007 napojena Teplička," dodal Petr Lysák.

"V rámci těchto akcí došlo k realizaci dalších podmíněných investic na již existujícím infrastrukturním majetku, aby se zajistila dostatečná kapacita pro zásobování nových lokalit. Byla zrekonstruována čerpací stanice v Březové, vybudována zrychlovací čerpací stanice v hrázi Stanovické přehrady a vyměnilo se staré nevyhovující potrubí procházející touto hrází," uvedl Petr Lysák.

Do budoucna plánuje Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech prodloužení výtlačného řadu z Dražova do obce Hlinky. Zde se využije již existující vodojem, nově zrekonstruovaná čerpací stanice a rozvodná vodovodní síť, do které se zatím voda dodává z místního zdroje.

Zdroj: Karlovarský deník


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist