Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kaden vyvinul vodoměry s dálkovým odečtem

24.06.2010  |  zdroj: Technik  |  1733× přečteno      vytisknout článek

vodomerNovinkou na trhu jsou elektronické vodoměry s rádiovým odečtem. Spotřebu vody lze zjistit během pár vteřin bez přístupu k měřícím místům.

Česká společnost Kaden z Osečnice v Orlických horách přichází na trh s novinkou, kterou vyvinula ve spolupráci s trutnovskou firmou Redas. Elektronické vodoměry s rádiovým odečtem nabízí uživatelsky jednoduchý systém, který je přesný a přitom neobtěžuje. Odečet spotřeby vody lze podle výrobce provést během pěti sekund bez nutnosti přístupu do domu a k jednotlivým měřícím místům.

Konec sporů o spotřebu vody

Čeští inovátoři tak učinili přítrž ovlivňování spotřeby vody magnetem a zpětným odtočením vodoměru, jakož i sousedským sporům o spotřebu v domě, vstupu cizích osob do bytu či falešným odečítatelům vodoměrů. "Reagujeme tak na novou evropskou i naši legislativu pro měřidla. Na základě vládního nařízení platí nové předpisy pro certifikaci vodoměrů. Jejich zkoušky jsou přísnější a na trh se uvádí systémem prokázání evropské shody (CE). Navíc se chystají změny i v odečtech, podle připravovaných pravidel EU se zřejmě budou odečty energií provádět častěji (například každý měsíc). Proto přicházíme s výrobkem, který s předstihem splňuje všechna nová kritéria," uvádí Jan Veselý, jednatel a obchodní ředitel společnosti.

Princip nového vodoměru, který se vizuálně nijak zvlášť neliší od běžných přístrojů, které jsou v každé domácnosti, je jednoduchý. Elektronický systém je vybaven radiovým vysílačem a na požádání vodoměr vyšle data do notebooku nebo PDA. Elektronický vodoměr registruje velké množství dat a nelze jej podvést, ať instalací magnetů na ovlivnění měření vody, nebo zpětným odtočením. Všechny takové pokusy se při odečtu mají zobrazit. Odečet vodoměru lze provést kdykoliv v reálném čase například při změně vlastníka bytu. Zamezí se tak "krádežím vody" i nepříjemným tahanicím o skutečnou spotřebu.

"V Evropě, například v sousedním Německu, se už obdobné systémy používají, ale na jiném principu. Vodoměry tam vysílají signál v určitém časovém intervalu impulsy, které se zaznamenávají. My přicházíme se systémem, který vysílá radiový signál pouze v okamžiku jeho oslovení, tím nezatěžuje životní prostředí dalším radiovým smogem," upřesňuje Jan Veselý.

Bez lidského faktoru, bez chyb

Elektronické vodoměry Kaden, jejichž sériovou výrobu společnost v těchto dnech spouští, odstraňují problémy s odečty nedostupných vodoměrů. Údaje o spotřebě vody ukládají zpětně za posledních 18 měsíců, indikují sebemenší chybové stavy nebo vnější ovlivnění a přitom nevyžadují žádné další instalace pomocných zařízení v domě. Údaje mají zapisovat bez chyb, které se vyskytují při ručním odečítání, a zaznamenané údaje lze hned zpracovat v účtovacích systémech. "Systém šetří čas i mzdové prostředky a věříme, že naše řešení přinese větší komfort pro bytová družstva, pro sdružení vlastníků bytů nebo jejich správcovské firmy a odstraní i některá nepříjemná nedorozumění ústící do sousedských sporů, ke kterým při rozúčtování vody často dochází," doplňuje Jan Veselý.

O nové elektronické vodoměry je už zájem i v zahraničí. Firma loni investovala do nové technologie tak, aby každý vyrobený vodoměr prošel zatěžkávacími zkouškami a splňoval veškeré legislativní předpisy pro měřidla (MID). "Naše elektronické vodoměry mají veškeré evropské certifikáty a jsou dalším krokem k zavedení komplexního systému AMM (Automatic Meter Management)", dodává Jan Veselý.

AUTOR: Petr Bayer


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Kaden vyvinul vodoměry s dálkovým odečtem
Dobrý den,
odečítání vodoměrů na dálku je bezvadná věc, ale převedení odečtených údajů do nějaké tabulky je horor. Už to dělám asi 3-4 sezóny a stále to neumím, pořád to na mně vyžaduje heslo, které se nelíbí a pod. Také jsem nepochopil, proč se údaje šifrují.
Nemáte nějaký jiný, jednodušší program pro ovládání?
Děkuji za Vaši nabídku!
S pozdravem
F.Filip
Rybova 1892
HK
vloženo: 04.01.2016 20:04     vložil: Filip Reagovat 
Re: Kaden vyvinul vodoměry s dálkovým odečtem
Vodoměry vypadají a pracují dobře, ale aplikace sloužící k pořízení a odečtu naměřených hodnot vodoměrů jsou k uzoufání. Dizajn a názvosloví na úrovni konce osmdesátých let. Soubory s náměry najdete až ve složce, která je v šesté úrovni. Soubory se ukládají s příponou jen tehdy, pokud ji tam sám uživatel dopíše, pokud zrovna odhadne jakou. Na dokumentaci a nápovědě je znát, že tvůrcům došel dech hned po tom, co tak, tak popsali instalaci. Některé postupy práce se soubory musíte vymyslet sami, protože je v dokumentaci prostě nenajdete. Obecně je velký technologický rozdíl mezi HW (vodoměry) a SW (programovým vybavením) sloužícím k práci s vodoměry a naměřenými hodnotami. Já mám silný dojem, že SW dělal 13letý kluk, který objevil programování.
vloženo: 20.10.2010 17:08     vložil: Salsa Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist