Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Karlovarském kraji pitná voda nechybí,její cena ale stále roste

21.09.2010  |  zdroj: ČTK  |  57× přečteno      vytisknout článek

V Karlovarském kraji pitná voda nechybí,její cena ale stále roste

V Karlovarském kraji je pro většinu obyvatel pitná voda z veřejného vodovodu už samozřejmostí. Podle posledních dostupných údajů ze statistik je zajištěná téměř pro 98 procent ze 307.380 obyvatel regionu. A do výstavby vodovodů investovali jejich správci rovněž v uplynulém roce a půl. Za další stovky milionů potom modernizovali čistírny odpadních vod a kanalizace. Méně jsou však lidé spokojení se stále rostoucími cenami vodného a stočného, zjistila ČTK.

    Největší subjekt spravující vodohospodářskou infrastrukturu v Karlovarském kraji, ale také v některých dalších regionech, je Vodohospodářské sdružení měst a obcí ze západních Čech (VSOZČ). Letos za metr krychlový vody inkasuje 57,97 koruny. Oproti roku 2009 je to zhruba o dvě koruny více a v porovnání s rokem 2006 cena vzrostla zhruba o 12 korun. Vodárny a kanalizace Karlovy Vary, které jako správce majetku sdružení úpravu cen navrhují, to nedělají kvůli zisku, řekl ČTK ředitel firmy Antonín Jágl.

    O ceně rozhoduje sdružení zastoupené starosty, kteří většinou cenový návrh akceptovali. Podle Jágla kopíroval růst cen pouze ekonomický vývoj a vynutila si ho řada faktorů. Těmi hlavními je trvalý růst nákladů, především energií, dále potřeba investovat do vodohospodářské infrastruktury a také klesající nákup vody od domácností i firem. "Vždy jsme se snažili, aby byl růst cen minimální. Kdyby se neupravovaly, projevilo by se to v omezení rozvoje," podotkl Jágl.

    Oblast vodohospodářské infrastruktury považuje starosta Božího Daru a krajský zastupitel Jan Horník (nezávislý) za jednu z mála v regionu, kde v podstatě není nutné řešit problémy. Uplynulé čtyři roky hodnotí s předchozím obdobím jako etapu, kdy se kvalita infrastruktury i její správa zlepšovala. "Vytvoření sdružení obcí se ukázalo jako kvalitní a životaschopný projekt. Máme o všem přehled a jako samospráva můžeme zasahovat do dění. Průhledné jsou i finanční toky," míní Horník.

    V posledních čtyřech letech se investice do vodohospodářské infrastruktury VSOZČ pohybovaly každoročně minimálně kolem sto milionů korun. V roce 2007 schválilo sdružení obcí investice za zhruba 95,6 milionu korun. Odpovídalo to původně plánované výši investic z vlastních zdrojů v roce 2006. V roce 2008 pak vynaložilo VSOZČ na rozvoj asi 93,2 milionu korun. Další miliony korun poté plynuly ze státních i evropských dotací. "Ročně je to kolem 50 milionů korun z řady dotačních titulů," dodal Jágl.

    Krajské město Karlovy Vary díky dotacím z EU uvedlo do provozu moderní čistírnu odpadních vod. V čistírně se zkvalitnilo kalové hospodářství a také je účinnější odstraňování anorganického dusíku. Upraveny byly i kanalizační řady. VSOZČ získalo pro své členy i krajské dotace, které použilo mimo jiné na projekt čistírny odpadních vod v Dasnicích, kanalizace v Sadově a v Boru a vodojem v Dolních Nivách. Ve Vysoké Peci na Karlovarsku se stavěla kanalizace a čistírna.

    VSOZČ hodlá letos na podzim zahájit další investiční akce v celkové hodnotě 189,7 milionu korun. Ve Žluticích se připravuje intenzifikace a modernizace čistírny odpadních vod. Hodnota akce se pohybuje kolem 36,8 milionu korun a má být dokončena v roce 2012. Dalším projektem je stavba vodovodu v Mrázově zhruba za 4,3 milionu korun, jenž vyřeší problémy se zásobováním pitnou vodou obyvatel této části města Teplá. Do konce roku 2011 má být dokončena stavba kanalizace v Radošově asi za 6,6 milionu korun.

    Vladimír Meluzín


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist