Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Strategické cíle rybářství do roku 2030

15.02.2017  |  155× přečteno      vytisknout článek

rybySvou tradici má rybníkářství v České republice již od 12. století..

Na našem území se dnes nachází okolo 21 000 rybníků a hlavní komoditou tohoto odvětví je kapr obecný. Ministerstvo zemědělství stanovilo jako strategickou prioritu českého rybářství jeho konkurenceschopnost s pozitivními mimoprodukčními funkcemi a využívání inovativních postupů šetrných k životnímu prostředí při produkci sladkovodních ryb.

Strategické cíle stanovené Ministerstvem zemědělství:

 

 • Zachování konkurenceschopné a ekonomicky životaschopné tradiční akvakultury s pozitivními mimoprodukčními funkcemi

 • Posilování technologického rozvoje, inovací a předávání znalostí v sektoru akvakultury včetně souvisejícího zpracování, investice do vývoje moderní intenzivní technologie chovu umožňující udržitelnou produkci ryb při nízké spotřebě vody a minimálním zatížení životního prostředí a zajištění welfare chovaných ryb

 • Zajištění stabilního, druhově rozmanitého rybího společenstva v rybářských revírech

 • Zajištění vhodných podmínek pro výskyt ryb v rybářských revírech

 • Zvýšení zájmu a využití potenciálu rekreačního rybolovu v rámci regionálního rozvoje a podpora vzdělání a komunikace

Příklady opatření k naplňování strategických cílů:

 

 • Podporovat a využívat národní dotace a účelné využívání dotačních titulů EU

 • Prezentovat a podporovat akvakulturu jakožto významný prvek trvale udržitelného hospodaření

 • Propagace akvakultury prostřednictvím masmédií (televize, rozhlas, noviny, atd.)

 • Zajistit koordinovanost zemědělské politiky a politiky životní prostředí s rybářskou politikou

 • Zajistit lepší využití aplikovatelného výzkumu a využití vědeckých výsledků v praxi

 • Zajistit koordinovanost boje proti rybožravým predátorům

 • Omezit přísun živin a erozního materiálu do vodotečí, vodních nádrží, rybníků

 • Zajistit dostatečné budování kanalizačních sítí a čistíren odpadních vod s účinným terciálním čištěním (především odstraňování fosforu) a zajistit zásady správného zemědělského hospodaření s cílem zamezení erozních smyvů, končících ve vodotečích a vodních útvarech (vodní nádrže, rybníky)

 

Příklady dotační politiky:

Národní dotace:

 • 9.I. - Podpora zlepšování praktické výuky v produkčním rybářství
 • 15. - Podpora mimoprodukčních funkcí rybníků
 • 17. - Podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů

 

Operační program rybářství 2014-2020:

 • 2. - Podpora environmentálně udržitelné, inovativní a konkurenceschopné akvakultury založené na znalostech a účinně využívající zdroje (Produktivní investice do akvakultury, Podpora nových chovatelů, Recirkulační zařízení a průtočné systémy s dočišťováním)
 • 5. - Podpora uvádění na trh a zpracování (Uvádění produktů na trh)


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Strategické cíle rybářství do roku 2030
Pokud chce ministerstvo skutečně něco z toho co píše na vodách které jsou revíry dosáhnout, musí začít skutečně dohlížet na realitu hospodaření rybářskými svazy.
Situace je taková, že se podstatou ,,hospodaření" na mnohých revírech stal obchod, kdy hospodář veškeré úsilí směřuje k tomu, aby se prodalo co nejvíc povolenek a jediným prostředkem co k tomu používá je KAPR. Je to totiž nejžádanější ryba jak pro ty co si rádi odnesou něco na stůl, tak pro ty co uctívají kult velkého kapra coby nejcennější trofeje.
Vedlo to k tomu, že v zemi není jiná ryba která by měla od svazu větší podporu a ochranu.
Situace je o to horší, že se popsané hospodaření neodehrává pouze na uzavřených vodních plochách co byly z části i pro produkcí kapra (ryba vyšlechtěné k hospodářským účelům) zřízeny ale i na tocích, kde výrazně konkuruje původním druhům a negativně působí na celý ekosystém.
Třeba dnes často diskutovaný problém rybožravých predátorů je dle názoru mnohých podpořen způsobem hospodaření a sami rybáři třeba při poukazování na škody způsobené vydrami dokládají fotky, kdy na toku který by měl být výhradně domovem ryb pstruhového pásma ukazují, jak přes zimu vydry hodují na tříkilových kaprech které tam sami na podzim nasadili v rámci vysazování.
Taktéž výchova mládeže propagace sportu jednoznačně směřuje k podpoře kultu kapra, což dokládá třeba i aktuální novinka SÚS ČRS která byla jednomyslně schválena. http://crs-sus.cz/1-rocnik-krajskeho-preboru-sus-v-lovu-ryb-udici-na-polozenou/
Jde o akt nebetyčné degradace všech původních ryb které už léta doplácejí na komerční potenciál kapra, povýšený do oficiální roviny nejvyšších složek svazu. Dá se předpokládat velký zájem veřejnosti, každý kdo se chce zúčastnit musí stvrdit podpisem, že souhlasí s komerčním využitím záznamu z akce což povede k eskalaci úpadku zájmu o jiné ryby než je kapr 3kg
vloženo: 16.02.2017 09:21     vložil: Kamil Falta Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist