zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyjádření České asociace odpadového hospodářství k monopolizaci trhu v Praze

21.07.2014
Odpady
Vyjádření České asociace odpadového hospodářství k monopolizaci trhu v Praze

S určitým znepokojením sledujeme realizaci plánu Hlavního města Prahy na převzetí absolutní kontroly nad Pražskými službami. ČAOH zároveň plně chápe obavu firem vyvážejících v Praze odpad a některých městských částí, které se začínají proti záměru hlasitě ozývat.

Restrukturalizace Pražských služeb může vést k absolutnímu monopolu této firmy na svoz odpadu od občanů na celém území hlavního města, a to s dopady, které s tím logicky souvisí. V prvé řadě je zde riziko citelného pokřivení trhu odpadového hospodářství na území hlavního města. Dosavadní tržní prostředí a s tím spojená soutěž je podle ČAOH cenná deviza, neboť tyto základní principy kultivují jednotlivé poskytovatele služeb a pro zákazníka znamenají možnost volby. Dle obecné ekonomické teorie může při omezení trhu nastat situace postupného nárůstu cen a zhoršení kvality, či pestrosti poskytovaných služeb. Toto platí samozřejmě nejen v oblasti odpadového hospodářství, ale obecně. Dle názoru ČAOH je toto riziko v případě Prahy zcela reálné.

Za druhé je zde riziko zvýšení dopravního zatížení ulic, kdy bude k obyvatelům domů jezdit městská firma a k soukromníkům ve stejné lokalitě jiná společnost. Zkušenosti stávajících odpadových firem, které v některých městských částech působí dlouhodobě a plní všechna požadovaná specifika svozu v jednotlivých městských částech, zde nová svozová firma logicky nemá. To je rovněž zásadní nevýhoda. Přeměna dosavadního soutěžního prostředí na prostředí monopolní, pokud k ní dojde, je tak velmi diskutabilní a možný dopad na původce, tedy Pražany, je zde zřejmý.

Je tedy otázkou, zda Praha v této věci tak trochu nehraje vabank a svým způsobem si nebere Pražany jako své rukojmí. Doporučujeme proto, aby si hlavní město před tímto unáhleným krokem ještě pozvalo odborníky na odpadové hospodářství a v otevřené odborné diskuzi zvážilo všechna reálná rizika, která Praze a Pražanům po prvním listopadu hrozí.

Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí