zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jaké jsou perspektivní obory v Číně pro české exportéry?

23.10.2014
Obecné
Firemní ekologie
Jaké jsou perspektivní obory v Číně pro české exportéry?

Stále platí strojírenství, potravinářství, luxusní zboží a zdravotní technika. A dále nové obory, jako jsou biotechnologie či nanotechnologie, moderní materiály, zařízení, která spoří energii a jsou šetrná, technologie pro recyklaci, čištění vzduchu a obnovitelné zdroje energie. Nově se do popředí dostává letecký průmysl včetně řízení leteckého provozu, výstavba letišť a podobně. Rekonstruují se totiž letiště, ale stavějí se a budou stavět i nová v oblastech západní a jihozápadní Číny. Souhrnně se dá říci, že Číňané stojí hodně o moderní produkty s vysokou kvalitou. Běžnou produkci si umí čínská strana vyrobit sama.

V Číně fungují pětiletky, jaké má ta současná priority?

Vláda chce řešit energetiku, protože její průmysl spotřebovává hodně energie. Preferuje rozšíření a zlepšení sociální a zdravotní péče, modernizaci zemědělství, aby bylo efektivnější. A musejí také řešit bydlení, protože se lidé hodně stěhují z venkova za prací. Preferují rozvoj výzkumu a vývoje. A znečištěné ovzduší vede ke snaze ochrany životního prostředí. Ve vládních dokumentech se opakují oblasti jako recyklace opadů, znečištění půdy a vody.

Cesta k zelené politice

Čína je největším producentem skleníkových plynů a emisí ze spalování fosilních paliv a nedávno předstihla i Evropskou unii s nejvyšší mírou znečištění v přepočtu na hlavu. To vedlo Čínu na konferenci o klimatu v OSN k prohlášení, že se chce spolu s USA stát lídrem v oblasti ekologicky šetrné ekonomiky. Země se proto bude snažit co nejrychleji stanovit absolutní limit pro emise skleníkových plynů. Nedávno také prohlásila, že do roku 2020 sníží emise oxidu uhličitého na jednotku HDP o 50 % oproti roku 2005. Cestou k cíli bude snížení spotřeby určitých forem uhlí a stabilizace emisí z ocelářského a cementářského průmyslu spolu s rozvojem spotřeby nefosilních zdrojů.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí