Praha odmítá návrh na změnu zákona o poplatcích za odpad

6. listopadu 2014
Praha odmítá návrh na změnu zákona o poplatcích za odpad

Pražští radní dnes vyjádřili nesouhlas s věcným záměrem zákona o odpadech, který Praze v rámci připomínkového řízení zaslalo ministerstvo životního prostředí. Záměr plánuje zrušit způsob vybírání poplatků za odpady, který v Praze nyní funguje. Pro město by změna znamenala neúnosnou administrativní zátěž, sdělila ČTK mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Po ministerstvu magistrát chce, aby byl zachován současný způsob výběru poplatku.

Návrh zákona navrhuje vybírání poplatku buď formou uzavřené smlouvy, nebo zavedením místního poplatku. Třetí způsob, který používá Praha a který je založen na rozpočítání poplatku podle obyvatel konkrétní nemovitosti, by byl zrušen.

Praha by tak musela uzavřít podle počtu trvale hlášených osob na svém území zhruba 1,25 milionu smluv, nebo vyhlásit nový místní poplatek pro 1,25 milionu obyvatel Prahy. To je podle náměstka primátora Jiřího Nouzy (TOP 09) z praktického hlediska neúnosné. Prahu by stálo jen rozesílání upozornění na povinnost zaplatit poplatek místo současných 2,1 milionu skoro 17 milionů korun.

"Jsme si vědomi toho, že většina obcí v České republice má zaveden místní poplatek. Nicméně na území Prahy by zavedením místního poplatku vznikla neúnosně náročná evidence vedoucí k vyšším administrativním, mzdovým i finančním nákladům při současném snížení účinnosti výběru," upozornil Nouza.

Pro magistrát by to rovněž znamenalo zvýšit počet úředníků, přitom by se údajně snížila efektivita výběru poplatků. Změna by podle vedení Prahy navíc znamenala diskriminaci obyvatel s trvalým pobytem. Ti by totiž platit museli, zatímco lidé s trvalým bydlištěm mimo Prahu nikoliv - těch je nyní na 400.000. Výše poplatku se nyní odvíjí od počtu osob žijících v dané nemovitosti. "Finančně a časově náročné by bylo též zavedení nového počítačového programu, bez něhož správa poplatku není možná," dodala mluvčí.

MŽP vyzývá k respektování právě probíhajícího legislativního procesu. "V termínu (tedy do 18.11.) zaslané připomínky budou v rámci mezirezortního připomínkového řízení Ministerstvem životního prostředí řádně vypořádány," sdělila ČTK mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Praha dá na svoz odpadu ročně 1,2 miliardy korun. Na poplatcích vybrala v roce 2013 zhruba 705 milionů a účinnost výběru byla asi 90 procent.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů