Čtvrtek, 25. července 2024

Na komíně pražské spalovny se vylíhla mláďata ohroženého sokola

Na komíně pražské spalovny se vylíhla mláďata ohroženého sokola

Na komíně pražské spalovny v Malešicích se narodila čtyři mláďata ohroženého sokola stěhovavého. Mláďata se vylíhla na ochozu komínu ve výšce asi 100 metrů. ČTK to řekl Radim Mana, mluvčí Pražských služeb, které spalovnu provozují. V současné době je mláďatům asi 20 dní.

Na komíně spalovny se uhnízdil sokolí pár, který přivedl na svět mláďata již v loňském roce. "Domovem sokolí rodiny je speciální hnízdní budka na druhém ochozu komína ve výšce asi 100 metrů," uvedl Mana.

Oba dospělí ptáci jsou okroužkovaní. Samice pochází z Českolipska, samec je původem z Polska. Ornitologové již okroužkovali i mláďata.

Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími v celé Evropě téměř vyhynul. Nyní se sokoli postupně vracejí na svá historická hnízdiště, kterými jsou zejména vysoké skalní stěny.

na komíně

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů