Pondělí, 22. července 2024

Češi neradi sbírají staré baterie, do obchodů jich vrací málo

Češi neradi sbírají staré baterie, do obchodů jich vrací málo

Češi jsou stále málo aktivní ve sběru starých baterií a akumulátorů, které odevzdávají do sběrných boxů v supermarketech. Přestože sběr ve vybraných obchodních řetězcích meziročně vzrostl o 19 procent, loni vytřídili pouze 33,1 tuny použitých baterií. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ecobat. Podle odpadového experta ekologického Hnutí Duha Iva Kropáčka je míra zpětného odběru baterií velmi nízká i kvůli jejich malé velikosti, která lidi nenutí je do sběru nosit.

"Baterie by neměly končit v komunálním odpadu, protože obsahují toxické látky. Mělo by se zapracovat na tom, aby se míra vracení zvýšila. Případně, aby se více používaly opakovaně použitelné. Je také potřeba, aby se sběrné boxy daly lidem co nejblíže," řekl ČTK Kropáček.

Systém Ecobat provozuje v Česku více než 19.000 míst zpětného odběru a počet stále roste. Loni sesbíral 1097 tun baterií, což je ale zhruba třetina z množství, jež bylo dodáno na trh. Ani to ale nebude od roku 2016 stačit, protože se kvůli přísnějším evropským limitům zvýší na 45 procent.

V průměru odnesli lidé do každé prodejny 15,9 kilogramu použitých baterií, uvedl průzkum. Celkově vytřídili v obchodních řetězcích o 5,3 tuny použitých baterií více než předloni, nejvíce v Praze a Kladně. Nejčastěji je podle průzkumu nosili do supermarketů Kaufland (5,5 tuny), za ním následovala Billa (5,4 tuny), Lidl (4,2 tuny) a Globus (čtyři tuny).

Sběr od specializovaných firem, jejichž byznys je spojen s bateriemi jako takovými, tvořil u kolektivního systému Ecobat až 60,5 procenta (téměř 664 tun). Ve sběrných dvorech a obcích, pod něž spadají venkovní červené kontejnery a e-kontejnery, se vytřídilo 170,2 tuny. Školy nasbíraly 135,5 tun a prodejci a ostatní více než 127 tun.

Podle jednatele firmy Ecobat Petra Kratochvíla závisí množství vytříděných baterií v obchodních řetězcích hlavně na tom, jak se sběrný box v prodejně umístí. Pravidelně se musí objednávat i odvoz odpadu. S nasbíraným množstvím v supermarketech je ale spokojen, kolektivní systém eviduje u několika obchodních řetězců meziroční nárůst vytříděných baterií, například u Lidlu o 31,6 procent a Kauflandu 20 procent.

Zlepšit podmínky pro sběr použitých výrobků a zvýšit jejich sběr by měl i nový odpadový zákon, jeho věcný záměr schválila nedávno vláda. Ministerstvo životního prostředí navrhuje nová pravidla pro likvidaci vysloužilých svítidel, baterií, solárních panelů, pneumatik i autovraků ve zcela novém zákonu o výrobcích s ukončenou životností. Norma sleduje celý "životní cyklus" výrobku až do jeho konce, kdy skončí jako odpad.

Šárka Mrázová

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů