Pondělí, 22. července 2024

Za týden startuje v Brně Mezinárodní filmový festival EKOFILM

Za týden startuje v Brně Mezinárodní filmový festival EKOFILM

3. - 5. prosince se v Brně uskuteční 41. ročník MFF EKOFILM. Tradiční filmový festival, jehož pořadatelem je Ministerstvo životního prostředí, má letos jako hlavní téma odpady. Pestrý filmový i doprovodný kulturní program na diváky čeká v sále Bakala, v Místodržitelském paláci, v kině Art a Scala. Promítat se bude celkem 90 filmů z celého světa a proběhne na 20 doprovodných akcí, konkrétně řada výstav a také besedy se známými osobnostmi filmu a kultury.

Píseň moře, Samara, Landfill Harmonic, Gorily v mlze, Muž, který sázel stromy - to jsou jen některé filmy, které budou diváci moci spatřit na letošním festivalu věnovaném ekologii. Ten se ponese nejen ve znamení premiér filmů s environmentální tematikou a ochranou kulturního a přírodního dědictví a s úplně novou dramaturgií, ale navštíví ho i řada významných osobností - porotci naší mezinárodní soutěže John Zerzan, Alice Parman, Francesco Aber, Jan W. Jongepier či Thomas Toivonen. Besedovat budou návštěvníci s Václavem Bělohradským, Hanou Liborovou a dalšími osobnostmi. Prezidentem festivalu se stal Ladislav Miko. Tento významný odborník na oblast životního prostředí a bývalý ministr životního prostředí je respektovanou osobností u nás i v Evropě [1].

,,Když jsem byl osloven s nabídkou funkce prezidenta, ani chvilku jsem neváhal - snad jen v souvislosti s tím, zda budu moci věnovat festivalu tolik času a úsilí, kolik si zaslouží. Ekofilm je pro mne akce, na kterou může Česko být oprávněně hrdé, nejen nejstarší filmový festival s ekologickou tematikou na světě, ale i místo, kde se setkávají lidé, kterým životní prostředí a také předávání zprávy o něm nejsou lhostejné. Zúčastnil jsem se festivalu jako divák, ministr i jako tvůrce filmu a vždy to pro mne bylo poučné, zajímavé a inspirativní. Mám ten festival rád, věřím v jeho potenciál stát se v dobrém slova smyslu velkým festivalem a chci mu v tom co nejvíce pomoci. Na letošní ročník se moc těším, věřím, že brněnské environmentální podhoubí mu pomůže a také jsem přesvědčen, že se současně vrátí na všechna místa, kde ho měli a mají rádi a kde pro něj hodně udělali v horších časech," prozradil Ladislav Miko.

Letošní ročník bude vedle bohaté a pestré filmové přehlídky doplněn i řadou výstav: Novou Guineou cestovatele Rudolfa Švaříčka, která začíná v prostorách sálu B. Bakaly již dnes, Bránou recyklace, kterou dodal partner festivalu společnost EKO-KOM, výstavou Ministerstva životního prostředí Národní parky a v neposlední řadě tematickou expozicí Odpady jsou zdroje, kterou zapůjčil hlavní partner MFF EKOFILM, společnost SITA.

,,Jsem rád, že se festival poprvé koná v našem městě, a přeji mu, aby si našel své nadšené a spokojené diváky a aby se jim líbil," řekl primátor Brna Petr Vokřál.

A proč jsou tématem letošního ročníku festivalu právě odpady a jejich třídění, shrnuje náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž: ,,V České republice od letošního roku platí povinnost třídit kromě standardních komodit, jakými jsou papír, plast, tetrapak či sklo, nově i kovy a bioodpad. Ministerstvo životního prostředí považuje za důležité lidem ukázat, že odpady mohou být i významnou surovinou. Když už je vytvoříme, měli bychom je umět v maximální míře i využít. Čím méně odpadu skončí na skládce či ve spalovně, tím lépe pro naše životní prostředí."

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů