Čtvrtek, 25. července 2024

Maroko hovoří o jaderné energii

Maroko hovoří o jaderné energii

Maroko sice vsadilo na obnovitelné zdroje, především solární a větrnou energii, do budoucna však nevylučuje ani využití jádra.

Marocký ministr energie, dolů, vody a životního prostředí Abdelkader Amara je o důležitosti role jaderné energetiky přesvědčen. Ta by měla zmenšit závislost národní energetiky na dovozech, ale také napomoci v zápase proti emisím plynu v důsledku skleníkového efektu, zmírnit efekt klimatických změn a byla by využita i k odsolování mořské vody. Maroko tak uvažuje o tom, že by jaderná energetika byla považována za součást dlouhodobého národního energetického mixu.

Ministr Amara dále konstatuje, že z dlouhodobého pohledu by mohlo jádro napomoci řešit nedostatek vody, se kterým může být Maroko konfrontováno v budoucnosti.

Myšlenky o využití jádra jsou v souladu s dlouhodobými výhledy od roku 2030, které počítají s rozvojem alternativních energií zahrnujících rovněž břidličné plyny, biomasu, geotermální a mořské energie.

Zástupce generálního ředitele pro jadernou energii Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) uvedl, že ačkoliv Maroko nepřijalo konečné rozhodnutí o jaderné energii, přesto se touto myšlenkou vážně zabývá. Mimo jiné i proto, že je nyní z 96 % závislé na zdrojích z jiných zemí.

Zdroj: zahraniční kancelář CzechTrade v Casablance.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Casablance.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů