Pondělí, 22. července 2024

Spalovna nemá pro Přerov přínos

Spalovna nemá pro Přerov přínos

Za zbytečnou považuje výstavbu nové spalovny v Přerově, o níž se nedávno začalo znovu mluvit v souvislosti se schvalováním Plánu odpadového hospodářství Olomouckého kraje, přerovská senátorka Jitka Seitlová (NEZ).

,,Pokud jde o spalovnu v Přerově, tak velmi silný názor vyslovilo minulé zastupitelstvo. Pokud bude rozhodnuto o umístění spalovny v Přerově, musí primátor vyhlásit referendum," uzavřel.

Ta chce po novém roce iniciovat společné jednání starostů obcí a měst za účasti odborníků, které by se problematikou nakládání s odpady zabývalo.

Debaty o zbudování takzvaného hanáckého ZEVA, tedy zařízení pro energetické využití odpadu s kapacitou 100 tisíc tun, se znovu rozhořely letos na podzim.

Z jednání na Krajském úřadě v Olomouci totiž vyplynulo, že má o zbudování spalovny zájem přerovská teplárna.

,,Ptám se, co přinese spalovna Přerovu? V čem bude mít pro město přínos? Kolik tam bude zaměstnanců - pět nebo deset? Nevidím pro Přerov žádná pozitiva. Ale přinese s sebou nárůst dopravy, která bude odpad dovážet, což je další příspěvek k tomu, jak je už nyní ovzduší znečištěné. Ten, kdo na tom vydělá, bude firma, která chce spalovnu realizovat," konstatovala senátorka Jitka Seitlová.

Podle ní Česká republika další spalovnu nepotřebuje.

,,Kapacita těch stávajících bohatě stačí," Budovat v tuto chvíli další zařízení je nevýhodné, protože je tento způsob nakládání s odpady velmi drahý. A zaplatí za to občané," podotkla.

V recyklaci musíme hodně zabrat

Města a obce by se prý měla více zaměřit na třídění odpadů.

I z toho důvodu chce senátorka po novém roce uspořádat veřejnou diskusi za přítomnosti starostů obcí a měst na Přerovsku, ale také odborníků na tuto problematiku.

,,Město má dominantní pozici vůči obcím, a ty to nevnímají zcela pozitivně," řekla.

Podle Ivo Kropáčka z Hnutí Duha, který se problematickou odpadů dlouhodobě zabývá, se cíle Evropské komise rozcházejí s cíli ministerstva životního prostředí.

,,Evropská komise zveřejnila svůj balíček k oběhovému hospodářství. Ten jasně říká, že do roku 2025 by měla být míra recyklace komunálních odpadů 60 procent. Do roku 2030 by to pak mělo být dokonce 65 procent. V současné době ale máme dvoje různá data - ministerstvo životního prostředí udává míru recyklace pouze 35 procent. A z toho je vidět, že musíme hodně zabrat," uvedl.

Brno pokryje celou Moravu

Evropská komise podle něj navíc říká, že prostředkem k naplnění cílů budou evropské fondy.

,,Česká republika připravila Plán odpadového hospodářství, v němž si schválila cíle recyklace, a ty se míjejí s evropskými. Pokud ale nebudeme plnit evropské cíle, hrozí nám velké sankce," poznamenal Ivo Kropáček.

Problematikou nakládání s komunálními odpady se zabývali na svém posledním zasedání také přerovští zastupitelé.

,,Plán odpadového hospodářství uvažuje s energetickým zdrojem, který bude spalovat odpad. Není ale jasné, zda bude vybudován či nikoliv. V současné době požádala spalovna v Brně o rozšíření své kapacity na třetí kotel s tím, že budou schopni pokrýt celou Moravu," informoval jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec.

Rozhodlo by referendum

Přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP) v této souvislosti uvedl, že pokud by padla volba na Přerov, je radnice vázána usnesením zastupitelů.

O spalovně by tedy občané rozhodli v referendu.

Autor: Petra Poláková-Uvírová
Zdroj: prerovsky.denik.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů