zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

AV ČR připravila na AFO řadu akcí na téma geneticky modifikovaných organismů

26.05.2016
GMO
AV ČR připravila na AFO řadu akcí na téma geneticky modifikovaných organismů

Problematika GMO často vzbuzuje negativní emoce a pro laiky není snadné se v ní orientovat

Geneticky modifikovaných plodin (GMO) se není třeba obávat, potvrdili v Olomouci špičkoví čeští i zahraniční vědci. Problematika GMO často vzbuzuje negativní emoce a pro laiky není snadné se v ní orientovat. Právě proto vědci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, kteří koordinují výzkumný program Strategie AV21 s názvem ,,Potraviny pro budoucnost", připravili společně s Univerzitou Palackého v rámci festivalu Academia film Olomouc (AFO) několik akcí zaměřených na tematiku GMO. Uspořádali veřejnou konferenci, workshop, přednášky a projekce filmových snímků.
Hlavním hostem festivalu byl emeritní profesor z Vlámského ústavu pro biotechnologie Marc Van Montagu, jeden z pionýrů metod genového inženýrství rostlin, které umožňují přenos genů z jiných organismů do rostlin nebo opravu jejich vlastní dědičné informace. Objevil mechanismus, kterým mohou některé bakterie změnit program vývoje rostlinných buněk. Podstatou tohoto jevu je přenos části dědičné informace bakterie do DNA rostliny. Na olomouckém festivalu byl oceněn Cenou AFO za osobní přínos popularizaci vědy.
Konferenci o GMO zahájil koordinátor výzkumného programu ,,Potraviny pro budoucnost" prof. Jaroslav Doležel z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a prof. Ivo Frébort, děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Úvodní přednášku ,,Příběh GMO: Jak smířit emoce a racionalitu?" pronesl prof. Marc Van Montagu, přičemž zdůraznil, že vědci by měli lépe komunikovat s veřejností. Novou metodu genového inženýrství představil doc. Radislav Sedláček z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Technika CRISPR/Cas umožňuje snadnou, přesnou a levnou modifikaci dědičné informace. Právě její použití je reálné i u člověka, což může vést například ke zcela novým postupům v medicíně.
Workshop ,, Vyvracení mýtů o GMO" moderoval známý popularizátor vědy dr. Michael Londesborough z Ústavu anorganické chemie AV ČR. Z velmi živé diskuze bylo patrné, že kolem GMO panuje stále mnoho pověr, např. obav ze zdravotních problémů či škodlivosti pro životní prostředí. Tyto obavy se ale šíří kvůli nedostatku ověřených a pravdivých informací a různým kampaním proti GMO, které mohou mít skryté cíle. Experti upozornili také na to, že v průběhu evoluce docházelo k častému přenosu dědičné informace mezi organismy, samozřejmě bez zásahu člověka.
Z velkého ohlasu návštěvníků i zájmu médií je podle jednoho z organizátorů prof. Jaroslava Doležela jasné, že podobné akce mají smysl: ,,Lidé chtějí mít informace, zajímají se o to, co může příznivě ovlivnit jejich životy. A to geneticky modifikované organismy určitě mohou." V Olomouci se tak podařilo na jeden den smířit emoce a racionalitu a seriózně diskutovat o GMO.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
10
2. 2022
10-12.2.2022 - Veletrh, výstava
Praha 9 - Letňany
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí