zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z Nových Mlýnů upouštějí více vody, zavodní oboru Soutok

29.03.2017
Příroda
Voda
Z Nových Mlýnů upouštějí více vody, zavodní oboru Soutok

Vodohospodáři z Povodí Moravy dnes vypouštějí z Novomlýnských nádrží sedminásobek obvyklého množství vody. Chtějí zavodnit suchem ohroženou oboru Soutok v nejjižnějším cípu Moravy na hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Ve středu už bude odtok zase normální. Hladina nádrží se sníží zhruba o 40 centimetrů, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Naposledy vodohospodáři upouštěli vodu kvůli zavodnění Soutoku před dvěma desítkami let.

Vylepšení vodní bilance v lužních lesích nepomohlo ani to, že bylo tuto zimu víc sněhu než v minulých letech. Při odtávání sněhu se významně nezlepšil stav vod povrchových ani podzemních. Řada toků na jižní Moravě klesá na hranici sucha. Voda z Nových Mlýnů se dostane v oboře do slepých ramen, vodních kanálů a tůní, kde žijí různí na vodě závislí živočichové a rostliny. "Na opatření se dohodlo Povodí s Lesy ČR, které oboru spravují," uvedl Chmelař. Správci obory budou posléze manipulovat s řadou stavidel tak, aby se voda rozlila rovnoměrně do všech potřebných míst.

Podle ředitele lesního závodu Židlochovice Lesů ČR Miroslava Svobody má sucho neblahý dopad na vitalitu lužních lesů. "V celé oblasti Soutoku poklesla hladina spodních vod. Je nezbytné vodu doplnit. Zaplní se kanály a předpokládáme, že půda během několika dní všechnu vodu pojme," uvedl.

Kvůli zavodnění Soutoku upouštěli vodohospodáři nádrže naposledy před 19 lety, na dnešní akci se důkladně připravili. "Již více než týden postupně zvyšujeme hladinu v Novomlýnských nádržích. Přítok do nich zvyšujeme i z ostatních vodních nádrží Dyjsko-svratecké soustavy, abychom mohli získanou vodu jednorázově využít," uvedl technickoprovozní ředitel Povodí Moravy David Fína.

Soutok je unikátní přírodní lokalita, kde se stýkají Dyje, Morava a Kyjovka. Nacházejí se tam lužní lesy či louky se solitérními starými duby. Slouží k chovu jelení a dančí zvěře a divokých prasat. Rozloha obory je přes 4200 hektarů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí