Pátek, 24. května 2024

21. březen - Mezinárodní den lesů

Mezinárodní den lesů byl vyhlášen na valném shromáždění OSN v prosinci roku 2012 a poprvé se slavil 21. března 2013. Jeho hlavním účelem je oslava a zvýšení povědomí o významu všech typů lesních ekosystémů pro udržitelný rozvoj.

21. březen - Mezinárodní den lesů

Lesy jsou pro udržitelný rozvoj zásadní. Celkově pokrývají třetinu povrch planety Země. Ukrývají rovněž mimořádně vysokou úroveň biologické rozmanitosti, které na oplátku poskytují širokou škálu ekosystémových služeb. Životně důležité ekosystémové zboží a služby poskytují také lidem (potraviny, krmiva, voda, přístřeší, koloběh živin a rekreace) a jsou rovněž velice významné z hlediska ukládání uhlíku.

Udržitelné obhospodařování lesů a využívání jejich zdrojů jsou klíčem k boji proti změně klimatu a k prosperitě a blahobytu současných i budoucích generací. Lesy rovněž hrají klíčovou roli při zmírňování chudoby a při dosahování cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Navzdory všem těmto neocenitelným ekologickým, ekonomickým, sociálním a zdravotním výhodám pokračuje globální odlesňování alarmujícím tempem.

V roce 2024 je tématem Mezinárodního dne lesů ,,Lesy a inovace: Nová řešení pro lepší svět".

Jak oslavit tento den?

  • Uspořádejte nebo se připojte k akcím oslavujícím lesy: sázení stromů, sympozia, umělecké výstavy, fotografické soutěže nebo uspořádejte studentskou debatu.
  • Nezapomeňte nám o tom říct na IDF@fao.org a poslat nám fotografie, abychom je mohli přidat do galerie událostí, které se dějí po celém světě.
  • Sdílejte logo, banner a plakáty - dostupné ve 13 jazycích.
  • Připojte se ke konverzaci na sociálních sítích pomocí hashtagu #IntlForestDay. Předejte nám některé z klíčových poselství letošního roku nebo vyfoťte svůj oblíbený les a podělte se o něj s námi a svými přáteli.

Více o Mezinárodním dni lesů na webu OSN.

Věděli jste?

  • Studie provedená na 43 000 domácnostech ve 27 zemích Afriky zjistila, že rozmanitost stravy dětí žijících v dosahu lesů byla nejméně o 25 % vyšší než u dětí, které bez přístupu k lesu.
  • Celkový počet druhů rostlin používaných k léčebným účelům by mohl být až 50 000.
  • Několik studií prokázalo, že návštěva lesního prostředí snižuje krevní tlak a tepovou frekvenci a snižuje hladinu kortizolu.
  • Svět každý rok přichází o 10 milionů hektarů lesa v důsledku odlesňování - přibližně o velikosti Islandu.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů