Pondělí, 22. dubna 2024

Jak uspět s žádostí o dotaci na peletový kotel? Hlavně neotálet!

O příspěvky na výměnu starých neekologických kotlů za nové je v Česku obrovský zájem.

Jak uspět s žádostí o dotaci na peletový kotel? Hlavně neotálet!

V rámci druhé vlny kotlíkových dotací lidé ve většině krajů už podali tolik žádostí, že budou finanční prostředky rychle vyčerpány. Netrpělivě se tak čeká na třetí, poslední vlnu státní podpory.

Smyslem programu je nahradit v domácnostech staré neekologické kotle zejména na uhlí. To je považované za levný zdroj, u někoho tak může panovat obava z vyšších provozních nákladů při přechodu na ekologičtější řešení.

,,Přechod z uhlí na dřevní pelety neznamená žádný velký skok, náklady jsou srovnatelné. A není to jen o ceně, když si k uhlí připočtete pracnou obsluhu, špínu, zápach a zátěž životního prostředí, topení peletami je jednoznačně výhodnější," vysvětluje Tomáš Krčil ze společnosti Stora Enso, která na Vysočině provozuje jeden z největších českých závodů na výrobu pelet.

Zájemci o státní příspěvek by se neměli nechat odradit situací, kdy jejich krajský úřad v aktuální vlně už příjem žádostí pozastavil. Žádost mohou klidně podat a budou zařazeni do zásobníku žádostí v dalším kole. V něm pak budou vyřízeni přednostně.

,,Doporučuji s žádostí neotálet, neboť nejstarší kotle 1. a 2. emisní třídy bude od roku 2022 zakázáno provozovat. Kotlíkové dotace jsou jedinečná šance, jak se k novému kotli např. na dřevní pelety dostat za zlomek jeho běžné ceny," říká Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.

Jak podat žádost a vybrat si ten pravý kotel?

Pro úspěšnou žádost o dotaci je nejdůležitější mít správnou dokumentaci: vyměňovaný kotel musí být vyfocen ještě připojený na komín i otopnou soustavu, a to z několika stran. Úřad si musí být jistý, že nevyhovující kotel byl opravdu používán a díky kotlíkovým dotacím zlikvidován. Před instalací například moderního peletového automatu je tedy třeba důkladně nafotit původní zdroj tepla.

Od okamžiku doručení žádosti jak v elektronické, tak listinné podobě má krajský úřad na kontrolu žádosti 75 pracovních dnů. Poté se žadatel dozví, zda uspěl.

Pro výběr vhodného peletového kotle funguje poradenský web www.topte-peletami.cz, kde si každý může vybrat z desítek modelů kotlů podle své současné spotřeby uhlí, dřeva nebo výkonu kotle. Jsou zde přehledně zpracované vlastnosti konkrétních kotlů a jaký je na ně možné získat příspěvek. Web také dokáže spočítat topenářské práce, regulaci nebo třeba výstavbu peletového sila. To vše jsou rovněž uznatelné náklady v rámci kotlíkových dotací.

Pokud někdo modernizoval vytápění už před vyhlášením dotačního programu, nemusí zoufat. O příspěvek lze zažádat i zpětně, úřady uznávají všechny oprávněné náklady od 15. července 2015. Samozřejmě i tyto žádosti musí splnit všechny dotační podmínky.

Žádost o kotlíkovou dotaci je oproti jiným dotačním programům jednodušší a je koncipována tak, aby ji zvládl každý. Nicméně kdo chce mít jistotu, může požádat o spolupráci topenáře. K žádosti nejsou potřeba žádní energetičtí specialisté ani projektanti. Všechny nejasnosti rádi zodpoví na zelené lince Státního fondu životního prostředí 800 260 500 nebo na příslušném krajském úřadu.

Rychlé tipy pro úspěšnou žádost

o Momentálně topíte starým neekologickým kotlem a chcete ho vyměnit například za peletový.

o Stáhněte si formulář žádosti na webu www.opzp.cz

o Pro výběr vhodného kotle navštivte www.topte-peletami.cz

o Vyplňte žádost a doplňte ji o fotografie starého kotle připojeného na komín a otopnou soustavu, a to z několika stran.

o Pokud potřebujete s něčím poradit, volejte zelenou linku 800 260 500.

o Nečekejte na vyhlášení třetí vlny kotlíkových dotací, žádost raději podejte co nejdříve.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů