zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Začíná druhý týden klimatické konference v Katovicích - státy se musí v příštích sedmi dnech dohodnout na pravidlech snižování emisí

11.12.2018
Klimatické změny
Začíná druhý týden klimatické konference v Katovicích - státy se musí v příštích sedmi dnech dohodnout na pravidlech snižování emisí

Klimatická konference v Katovicích vstupuje do druhého týdne, na jehož konci se mají státy světa dohodnout na pravidlech sledování a navyšování závazků Pařížské dohody z roku 2015.

První týden konference skončil v sobotu večer roztržkou nad textací závěrečného dokumentu, když Saúdská Arábie, Kuvajt, Ruská federace a USA požadovaly odstranit pozitivní zmínku o zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu o 1,5°C, závěry zprávy tedy byly pouze ,,vzaty na vědomí". Tato zpráva ukázala, že pro zajištění bezpečné míry oteplení je třeba ještě rychlejší snižování emisí skleníkových plynů. [1]

Tato neshoda by nicméně neměla zastínit fakt, že po prvním týdnu na stole úspěšně leží návrh závěrečného textu, který bude v úterý předán ministryním a ministrům k dořešení zbývajících sporných bodů.

Důležitým bodem dalšího jednání bude financování opatření na snižování emisí, které probíhá zejména skrze tzv. Zelený klimatický fond. Státy globálního Severu mají do fondu přispívat 100 mld. ročně [2], zatím je tam ale jen zlomek teto částky. Vkládání peněz stagnuje kvůli neshodám ohledně podmínek, za kterých bude financování v rozvojových zemích probíhat. Snahu oživit fond ukázalo Německo, které minulý týden oznámilo svůj příspěvek ve výši 1,5 miliardy eur. Česká republika do fondu přispěla 135 milionů korun v roce 2015.

Nejožehavějším tématem pak bude diskuse mezi státy o zvyšování ambicí - podle UNEP bude nutné současné závazky států do roku 2020 navýšit třikrát až pětkrát (Emissions Gap Report 2018) [3], aby bylo možné pařížských cílů dosáhnout. Motivací pro státy by měla být i zmíněná zpráva IPCC.


Anna Kárníková, ředitelka Centra pro dopravu a energetiku, řekla:

,,Technická jednání o pravidlech pro provádění Pařížské dohody připravila několik možností na výběr pro přijíždějící ministryně a ministry. Dobrá zpráva je, že některé z extrémních návrhů už jsou mimo debatu. Nicméně političky a politici budou muset rozhodnout o sporných bodech, jako jsou například mírnější požadavky pro nejchudší země nebo poskytování finanční pomoci. Situaci budou ztěžovat Spojené státy, které jsou po pasivním období zpátky ve hře a se zjevnou chutí klimatická jednání oslabovat."

Poznámky:

[1] http://www.zmenaklimatu.cz/images/dokumenty/20181030_ipcc_infolist_web.pdf

[2] https://unfccc.int/news/18-industrial-states-release-climate-finance-statement

[3] https://www.unenvironment.org/resources/emissions-gap-report-2018

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
23
6. 2022
23.6.2022 - Seminář, školení
na zámku v Drahenicích
21
9. 2022
21-23.9.2022 - Konference
Náměšť nad Oslavou
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí