zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

FSC ČR vyhlašuje výsledky šestého ročníku fotosoutěže ,,Není les jako les

27.12.2018
Les
FSC ČR vyhlašuje výsledky šestého ročníku fotosoutěže ,,Není les jako les

Organizace FSC ČR dnes zveřejnila výsledky fotografické soutěže ,,Není les jako les", jejímž tématem byly lesy, šetrné a přírodě blízké hospodaření a náš vztah k nim. Ceny za téměř 100 000 Kč věnovala společnost Canon a do soutěže bylo přihlášeno přes 3 000 fotografií. Vítěze vybrala odborná porota složená z redaktorů českých fotografických magazínů a webů.

Fotografickou soutěž ,,Není les jako les" pořádala česká národní kancelář mezinárodní organizace FSC již šestým rokem a patří mezi největší fotosoutěže realizované ve spolupráci neziskového a komerčního sektoru.

Soutěžící mohli přihlásit své fotografie do soutěže v jedné ze tří kategorií - ,,Dřevo v ruce," ,,Les a strom" a ,,Lidé v lese," které odkazují na tři hlavní pilíře udržitelného rozvoje a FSC - ekologický, sociální a ekonomický. Výsledky jednotlivých kategorií jsou následující:

Dřevo v ruce

1. místo: Zdeněk Dvořák - Ruka tesaře...

2. místo: Pavel Křeček - S bohem

3. místo: Zuzana Zavadilová - Eden knihomola

Les a strom

1. místo: Lukáš Veselý - Strážce

2. místo: Matěj Kryštof Řešátko - V mlze

3. místo: Zdeněk Kintr - Rokyta

Lidé v lese

1. místo: Kateřina Oraná - V říši stromů

2. místo: Tomáš Čamra - Příběh noci

3. místo: Martina Šimková - Denisa

V letošním roce bylo do soutěže přihlášeno bez mála 3100 fotografií, které zaslalo 1030 soutěžících z celé České republiky. Na sociálních sítích fotografická soutěž oslovila a zasáhla více než 450 000 relevantních osob.

,,Nejen potřebu, ale spíše i nutnost šetrného a přírodě blízkého lesního hospodaření vidíme i v České republice, především v souvislosti s klimatickými změnami a suchem, které dopadá na české lesy. Hospodaření v nich se pak často považuje jen za věc lesníků a vlastníků lesů a zapomíná se, že pomoci českým a světovým lesům může každý z nás - třeba výběrem výrobků, které pocházejí z šetrného lesního hospodaření. Soutěží jsme proto chtěli také dát vědět veřejnosti a spotřebitelům, že přispět k záchraně lesních ekosystémů můžeme všichni," dodává ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Hlavním partnerem fotosoutěže se stala společnost Canon, mediální partnerství se zhostil časopis Digitální Fotomagazín, časopis FOTO a magazín F22.

Jak a proč pomoci lesům

Jedním ze způsobů, jak se může každý zapojit do podpory trvale udržitelného či přírodě blízkého lesního hospodaření, je výběr výrobků ze dřeva, které mají šetrný původ. Označení výrobku značkou FSC proto dává jistotou, že pro výrobu bylo použito pouze legálně vytěžené dřevo v souladu s přírodou.

Aktuálně může šetrné lesní hospodaření podpořit prakticky kdokoli, například výběrem vánočního stromečku z FSC certifikovaného lesa. Tyto stromky jsou k dispozici na vybraných místech republiky a pocházejí z prořezů v FSC certifikovaných lesních majetcích, kde jsou vybírány jednotlivé kusy v rámci výchovných zásahů, přispívajících ke stabilnímu růstu lesa.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí