zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světový den vody 2019: Na Dlouhých stráních školáci objevovali tajemství čisté vodní energie

22.03.2019
Voda
Energie
Světový den vody 2019: Na Dlouhých stráních školáci objevovali tajemství čisté vodní energie

Na vodní přečerpávací elektrárně Dlouhé stráně letos proběhla historicky první oslava Světového dne vody. Žáci Základní školy z Loučné nad Desnou se při exkurzi stále zasněžené dolní nádrže i v podzemních útrobách elektrárny dozvěděli, že voda je důležitá nejen pro každodenní život lidí, ale má své využití také v energetice.

Po prohlídce provozů následoval vodní elektrárenský desetiboj zakončený netradičním úkolem - týmy kluků a holek měly z jednoho ze svých spolužáků vytvořit model přečerpávací elektrárny.

Netradiční akce školáky upoutala. ,,I když je elektrárna v katastru naší obce, hodně dětí ještě nemělo příležitost ji navštívit. Zaujala je prohlídka dolní nádrže, monumentálních podzemních prostor i to, že o provoz tak rozsáhlého komplexu se stará necelá třicítka zaměstnanců," shrnul ohlasy dětí ředitel školy Petr Lukáš.

V následné anketě školáci překvapili svým pohledem na vodu. Vyplývá to z jejich odpovědí na otázku, jestli mají akce jako Světový den vody nějaký smysl:

  • Ano, lidé si začnou vody více vážit. (Aneta)
  • Díky Světovému dni vody jsem si uvědomil, jak je voda důležitá. (Dan)
  • Ano, vody bychom si měli vážit a nebrat ji jako samozřejmost. Vody je málo a my bychom s ní neměli plýtvat. (Eliška)

Elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Stále větší význam elektrárny rovněž spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.

Unikátní záběry elektrárny zveřejnil ČEZ v rámci série virtuálních prohlídek svých elektráren na webu www.virtualniprohlidky.cez.cz. Podrobnosti o exkurzích i objednávkový formulář najdou zájemci na webu www.dlouhe-strane.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
4
11. 2021
4.11.2021 - Konference
Praha, HubHub - Palác Ara
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí