zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražské radnice v horku častěji zalévají zeleň a omezují sečení

17.06.2019
Voda
Příroda
Urbánní ekologie
Pražské radnice v horku častěji zalévají zeleň a omezují sečení

Pražské městské části v současných vysokých teplotách častěji zalévají zeleň na svém území, doplňují kůru k výsadbám a omezují sečení. Péči především o mladé stromy jim usnadňují zavlažovací vaky, vyplynulo z odpovědí radnic na dotazy ČTK. Zavlažovací vaky zajišťují zálivku bez plýtvání vodou.

"Zavlažovací vaky po dobu pěti až sedmi hodin postupně uvolňují vodu a efektivně zavlažují prokořenitelný prostor stromu," řekla mluvčí Prahy 5 Markéta Drešlová. Vaky tu využívají především u solitérních stromů mladších výsadeb. Spotřeba vody při udržování zeleně v letních měsících v Praze 5 narůstá zpravidla o deset metrů krychlových měsíčně.

Na 400 zavlažovacích vaků letos nasadí k výsadbě v Praze 11, uvedla mluvčí radnice Anna Kočicová. Aktuálně se více zalévají květinové záhony. Voda se čerpá z retenční nádrže u městského bazénu. "Vzhledem k nasycenosti půdy po předchozích deštích není nárůst spotřeby vody tak výrazný," dodala.

Letos poprvé zavlažovací vaky u mladých stromů používá také Praha 7. V parcích a na většině hřišť má městská část automatickou závlahu. Ve volných prostranství vysazuje trávníky a květinové louky, které pomáhají zadržovat vodu. Kvůli zadržování vody Praha 7 seká v letním období pouze trávníky s automatickou závlahou a jen do výšky zhruba deseti centimetrů. "Pokud teplota přesáhne 26 stupňů, trávníky nesečeme," řekl radní Prahy 7 Jiří Knitl.

Praha 2 za současných tropických teplot prodlužuje zálivku. "Dále také doplňujeme kůru k výsadbám, která zabraňuje vysušování půdy a úbytku vláhy," řekla vedoucí odboru životního prostředí Prahy 2 Simona Müllerová.

Péči o zeleň zajišťují v Praze jednotlivé městské části. Pouze parky a zahrady celopražského významu, ke kterým patří třeba Letenské sady nebo zahrady na Petříně, spravuje městská společnost Lesy hlavního města Prahy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
CHEMELEONI s.r.o.
10
11. 2021
10-11.11.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Krystal
Verlag Dashöfer
23
11. 2021
23.11.2021 - Konference
Hotel Olympik Tristar
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí