Úterý, 6. prosince 2022

Pražské radnice v horku častěji zalévají zeleň a omezují sečení

Pražské radnice v horku častěji zalévají zeleň a omezují sečení

Pražské městské části v současných vysokých teplotách častěji zalévají zeleň na svém území, doplňují kůru k výsadbám a omezují sečení. Péči především o mladé stromy jim usnadňují zavlažovací vaky, vyplynulo z odpovědí radnic na dotazy ČTK. Zavlažovací vaky zajišťují zálivku bez plýtvání vodou.

"Zavlažovací vaky po dobu pěti až sedmi hodin postupně uvolňují vodu a efektivně zavlažují prokořenitelný prostor stromu," řekla mluvčí Prahy 5 Markéta Drešlová. Vaky tu využívají především u solitérních stromů mladších výsadeb. Spotřeba vody při udržování zeleně v letních měsících v Praze 5 narůstá zpravidla o deset metrů krychlových měsíčně.

Na 400 zavlažovacích vaků letos nasadí k výsadbě v Praze 11, uvedla mluvčí radnice Anna Kočicová. Aktuálně se více zalévají květinové záhony. Voda se čerpá z retenční nádrže u městského bazénu. "Vzhledem k nasycenosti půdy po předchozích deštích není nárůst spotřeby vody tak výrazný," dodala.

Letos poprvé zavlažovací vaky u mladých stromů používá také Praha 7. V parcích a na většině hřišť má městská část automatickou závlahu. Ve volných prostranství vysazuje trávníky a květinové louky, které pomáhají zadržovat vodu. Kvůli zadržování vody Praha 7 seká v letním období pouze trávníky s automatickou závlahou a jen do výšky zhruba deseti centimetrů. "Pokud teplota přesáhne 26 stupňů, trávníky nesečeme," řekl radní Prahy 7 Jiří Knitl.

Praha 2 za současných tropických teplot prodlužuje zálivku. "Dále také doplňujeme kůru k výsadbám, která zabraňuje vysušování půdy a úbytku vláhy," řekla vedoucí odboru životního prostředí Prahy 2 Simona Müllerová.

Péči o zeleň zajišťují v Praze jednotlivé městské části. Pouze parky a zahrady celopražského významu, ke kterým patří třeba Letenské sady nebo zahrady na Petříně, spravuje městská společnost Lesy hlavního města Prahy.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů