zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pokuty za přestupky firem u vykazování emisí vzrostou

17.12.2019
Ovzduší
Firemní ekologie
Pokuty za přestupky firem u vykazování emisí vzrostou

Horní hranice pokut firmám za přestupky týkající se vykazování emisí a nákupu emisních povolenek se zdesetinásobí na 20 milionů korun. Postihy zvýší vládní novela o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, kterou dnes schválil Senát. Předlohu, která mimo jiné také zavede modernizační fond, nyní dostane k podpisu prezident.

Zřejmě nejrozsáhlejší debata se vedla v horní komoře o rozdělování peněz z modernizačního fondu, který by mohl dostat v příštích deseti letech z prodeje povolenek zhruba 100 miliard korun. Půjdou například na snižování emisí a podporu obnovitelných zdrojů energie. O poskytování peněz z fondu bude rozhodovat ministr životního prostředí.

Už Sněmovna podpořila návrh, aby se při rozdělování peněz z fondu zvýhodňovaly projekty v regionech postižených útlumem těžby uhlí. Jsou to Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Senátor za STAN Miroslav Balatka k tomu chtěl doplnit upřesnění, aby projekty z těchto regionů dostávaly nejméně o desetinu bodů navíc. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s tím nesouhlasil. Upozorňoval na to, že metodika čerpání peněz bude hotova teprve příští rok a není jisté, zda se projekty budou hodnotit body. Brabec senátory ujišťoval, že postižené regiony zvýhodněny budou. Jelikož Senát předlohu schválil, o Balatkově úpravě už nehlasoval.

Ministerstvo životního prostředí zdůvodňuje zvýšení postihů tím, že nyní se firmám při nákupu velkého množství povolenek vyplatí spíše zaplatit pokutu než emise správně vykázat. Sankce dostávají provozovatelé zařízení, která významně snížila, nebo částečně ukončila provoz, ale nepředala údaje. Pokuty se ukládají také za nezjišťování nebo nevykazování emisí.

Současná nejvyšší možná sankce není podle ministerstva dostatečnou motivací pro firmy, které musí koupit více než 25.000 emisních povolenek za rok. Cílem zvýšení horní hranice není ukládání neodůvodněně vysokých postihů, ale aspoň takových, aby byly ve výši zamlčených povolenek, uvedlo.

Firmy s menšími emisemi budou moci podle novely zažádat o pětiletou výjimku ze systému povolenek. Výjimky se budou týkat zařízení, jehož roční emise v předchozích třech letech nepřesáhly 2500 tun ekvivalentu oxidu uhličitého. Představují 0,07 procenta všech emisí v rámci systému. U těchto firem by nebylo třeba zavést žádné náhradní opatření.

Obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem Evropské unie pro snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu a energetice. Cílem revize evropské směrnice i českého zákona je podle ministerstva životního prostředí ekonomicky efektivní snižování emisí v letech 2021 až 2030.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí