zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce budou moci dostat na regeneraci brownfieldů až 50 milionů Kč

25.11.2020
Sanace, staré zátěže
Urbánní ekologie
Obce budou moci dostat na regeneraci brownfieldů až 50 milionů Kč

Obce nejspíš budou moci od státu dostat kombinací úvěru a dotace na revitalizaci brownfieldů na svém území až 50 milionů korun, nejvýše do poloviny celkových nákladů. Minimum je 400.000 korun. Jde o přeměnu těchto území pro jiné než hospodářské využití, například kulturu nebo sport. Peníze půjdou ze Státního fondu podpory investic (SFPI), na příští rok je připraveno 700 milionů korun. Vládní nařízení projedná kabinet v pondělí. Pokud ho schválí, bude účinné od začátku roku 2021.

"Hlavním cílem navrhované právní úpravy je podpořit revitalizaci území označovaných jako brownfieldy, která dlouhodobě chátrají. Vznikly zpravidla následkem transformace hospodářství a jde především o bývalé průmyslové, vojenské nebo zemědělské areály, výrobní haly, skladištní a dopravní plochy, které představují závažný problém pro udržitelný rozvoj obcí, měst i regionů," uvádí v předkládací zprávě ministerstvo pro místní rozvoj.

Příjemci podpory jsou územní samosprávné celky, na jejichž území se brownfieldy nacházejí. Ministerstvo takových měst a obcí vymezilo 264 a rozdělilo je do třech kategorií. O podporu mohou žádat také kraje, které spadají do první kategorie.

Města v první kategorii mohou čerpat dotace nejvýše do 30 procent celkových nákladů. Jde o území hlavního města Prahy a statutární města, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Liberec, Olomouc, Pardubice a Plzeň.

Ve druhé kategorii je maximum stanoveno na 40 procent nákladů. Spadá sem 107 měst a obcí. Ve třetí kategorii mohou obce a města dostat dotaci až do poloviny nákladů. Většinou jde o města s významným zastoupením průmyslu nebo těžby (například Ostrava, Ústí nad Labem, Havířov, Most nebo Chomutov) a také o bývalá území vojenských újezdů (například Mimoň, Milovice nebo Ohrazenice). Těchto měst a obcí je dohromady 148.

V případě úvěru je horní hranice stanovena na 40 procent nákladů bez ohledu na kategorii, do které město nebo obec spadá. Úvěr je bezúročný, maximální doba splácení je deset let. Nejméně desetinu celkových nákladů na revitalizaci uhradí příjemce z vlastních zdrojů. Podporu nelze kombinovat s evropskými dotacemi.

Další podmínkou je, že do pěti let ode dne uzavření poslední smlouvy o poskytnutí podpory bude revitalizace dokončena a vzniklé občanské vybavení bude způsobilé k užívání. Občanským vybavením se rozumí veřejně přístupný park nebo stavba, zařízení nebo pozemek pro vzdělávání, výchovu nebo sport, kulturu, společenské a spolkové účely, sociální služby nebo péči o rodinu nebo pro potřeby některé ze složek integrovaného záchranného systému.

Navrhovaná právní úprava předpokládá podporu regenerace brownfieldů z peněz SFPI formou kombinace dotace a úvěru. "Úvěr a vlastní prostředky zvýší motivaci obcí a měst předkládat smysluplné a udržitelné projekty. Dotační část podpory má zabezpečit, že i finančně slabší obce budou moci provádět revitalizaci brownfieldů i pro jiné než hospodářské využití," dodává MMR.

SFPI byl letos přejmenován ze Státního fondu rozvoje bydlení, rozšířil svoji působnost. Vláda schválila že výdaje fondu příští rok meziročně klesnou o 16,5 procenta na 3,44 miliardy korun. Příjmy jsou naplánovány na 2,04 miliardy korun při meziročním nárůstu téměř o dvě třetiny.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
23
6. 2022
23.6.2022 - Seminář, školení
na zámku v Drahenicích
21
9. 2022
21-23.9.2022 - Konference
Náměšť nad Oslavou
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí