zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Studenti demonstrují online, nechtějí další prázdné sliby

19.03.2021
Ekologické vzdělání a výchova
Klimatické změny
Studenti demonstrují online, nechtějí další prázdné sliby

Studentky a studenti ani po dvou letech od první středoškolské stávky za klima neustávají ve svém boji za rychlé a spravedlivé řešení klimatické krize. V pátek 19. 3. hnutí Fridays for Future pořádalo v rámci stávky dvanáctihodinový stream. Připojili se tak k vrstevníkům protestujícím po celém světě pod heslem #NoMoreEmptyPromises, které poukazuje na neplnění slibů ze strany politiků a političek.

Svou aktivitou chtěli studenti a studentky upozornit na zásadní ohrožení, jež postupující změna globálního klimatu nadále představuje, a to i navzdory momentálnímu úbytku mediální pozornosti v souvislosti s tragickými následky koronavirové pandemie. Ve středečním prohlášení se proto rovněž připojili k pěti mezinárodním požadavkům, které adresovali političkám a politikům.
Současně v prohlášení poukazují na společného viníka obou krizí, kterým je nejen v České republice právě absence tolik potřebné politické akce: ,,V případě té pandemické má nečinnost a neschopnost našich odpovědných politických činitelů bezprostřední následky v podobě tisíců mrtvých. Neochota řešit krizi klimatickou pak nemá v současnosti takto drtivé přímé dopady, o to však mohou být její důsledky do budoucna ničivější."
Příkladem takového selhání je podle studentů složení a fungování Uhelné komise, především pak její závěr, v němž doporučila vládě ukončit těžbu a spalování uhlí až v roce 2038. Ani jeden z termínů, který vláda aktuálně zvažuje, navíc nestačí na splnění závazků ČR vyplývajících z Pařížské dohody. Tím čeští politici a političky prokazují, že jejich sliby jsou jen prázdná slova.
Studenti a studentky také vyzvali veřejnost ke sledování streamu, v jehož programu nechyběla například panelová debata o občanské angažovanosti či přednáška o prázdných slibech českých politiků a političek. Lidé se do stávky mohli zapojit také sdílením vlastní fotografie s hashtagem #NoMoreEmptyPromises.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
25
1. 2022
25.1.2022 - Seminář, školení
Plzeň, Hotel Ibis
INISOFT s.r.o.
26
1. 2022
26.1.2022 - Seminář, školení
České Budějovice, Clarion Congress Hotel České Budějovice
INISOFT s.r.o.
27
1. 2022
27.1.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí